NATO testuje nový model nasadenia svojich jednotiek, tentoraz bez účasti USA
NATO testuje nový model nasadenia svojich jednotiek, vojenské cvičenie je bez účasti armády Spojených štátov.
Informuje o tom agentúra AP.
Cvičením Steadfast Dart 2025 NATO v Bulharsku, Rumunsku a Grécku testuje svoju schopnosť rýchleho nasadenia vo východnej Európe, pričom sa zameriava na scenáre rýchleho nasadenia a viacúlohové operácie vo vzduchu, na zemi, na mori a v špeciálnych jednotkách.
Zúčastňuje sa na ňom približne 10-tisíc vojakov z deviatich krajín: Bulharska, Francúzska, Talianska, Rumunska, Slovinska, Španielska, Spojeného kráľovstva, ako aj regionálnych rivalov Grécka a Turecka, čím toto cvičenie predstavuje najväčšiu operáciu NATO plánovanú na tento rok.
Do nácvikov bude zapojených 17 plavidiel, viac ako 20 lietadiel a vyše 1500 vojenských vozidiel. Všetkým pozemným silám počas cvičenia velí Británia, ktorá na cvičenie vyslala 2600 vojakov a 730 kusov techniky.
Prvé plnohodnotné operačné nasadenie nových spojeneckých síl NATO sa odohralo vo štvrtok v podobe obojživelného útoku neďaleko mesta Volos v strednej časti Grécka. Zapojili sa doň vojaci a technika gréckej a španielskej námornej pechoty.
AP doplnila, že spomenuté nové jednotky vznikli v júli minulého roka a predstavujú najnovší strategický vývoj NATO, navrhnutý na nasadenie vo veľkom meradle do desiatich dní a kombinujúci konvenčné sily s kybernetickými a vesmírnymi technológiami.
Začiatkom tohto týždňa sa v blízkosti výcvikovej oblasti v strednom Grécku za účasti malého počtu účastníkov konali protesty proti zapojeniu gréckych vojakov do vojenských operácií v zámorí.
Západní vojenskí predstavitelia – v očakávaní pretrvávajúceho napätia s Ruskom Putinom, možno aj mimo ukrajinského konfliktu – argumentujú, že nové schopnosti NATO sú čoraz dôležitejšie na posilnenie jeho východného krídla.
AP vo svojej správe konštatuje, že tieto manévre bez účasti USA sa konajú v situácii, keď nová administratíva vo Washingtone mení svoj prístup k európskej obrane a vojne na Ukrajine.
Potvrdilo to aj vyjadrenie ministra obrany USA Petea Hegsetha, ktorý v stredu po stretnutí s kolegami z NATO v Bruseli zopakoval, že európske štáty by mali dramaticky zvýšiť svoje výdavky na obranu a prevziať "prevažnú časť" financovania pomoci pre Ukrajinu. (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
EÚ pripravuje 17. balík sankcií voči Rusku. Dúfa, že úsilie skoordinuje s USA, uviedol šéf francúzskej diplomacie. Čítaj ďalej
Za „skutočne vyváženú“ a spravodlivú považuje dohodu o nerastných surovinách prezident Zelenskyj. Čítaj ďalej
Zelenskyj uvalil sankcie na Oleksija Arestoviča, ktorý bol poradcom šéfa prezidentskej kancelárie. Čítaj ďalej
Vydieranie, ukrajinské víťazstvo, nádej a Európa mimo hry. Čo vieme o nerastnej dohode medzi USA a Ukrajinou.
(SME)Trumpova administratíva upovedomila Kongres o zámere povoliť Ukrajine nákup vojenského materiálu z USA. Čítaj ďalej
Sybiha označil dohodu o nerastných surovinách za dôležitý míľnik v partnerstve medzi Ukrajinou a USA. Čítaj ďalej
Trump očakáva, že dohoda o nerastoch s Ukrajinou môže USA priniesť príjmy vo výške viac ako 350 miliárd dolárov. Čítaj ďalej
Dve osoby prišli o život a ďalších päť utrpelo zranenia pri rozsiahlom ruskom dronovom útoku na mesto Odesa. Čítaj ďalej