EÚ pripravuje ďalšie obmedzenia ruskej tieňovej flotily
EÚ pripravuje ďalšie obmedzenia ruskej tieňovej flotily starnúcich tankerov, ktorými Moskva obchádza sankcie na vývoz ropy.
Diplomati v centrále EÚ v Bruseli uviedli, že najnovší návrh sankcií zahŕňal zaradenie ďalších 73 plavidiel na čiernu listinu.
Plavidlá "tieňovej flotily" v Baltskom mori sa v poslednom období spájajú s niekoľkými incidentmi, pri ktorých boli prerušené životne dôležité podmorské káble a plynovody. NATO tam preto začalo misiu "Baltská stráž", do ktorej sa zapoja lode, hliadkovacie lietadlá a námorné drony.
Po rozpútaní vojny na Ukrajine západní spojenci na Moskvu uvalili sankcie. Zatiaľ 15. balík EÚ schválila v decembri 2024. Zaradila naň 52 plavidiel pochádzajúcich z tretích krajín, čím sa celkový počet sankcionovaných lodí zvýšil na 79.
Rusko sa aj napriek tomu snaží svoju ropu exportovať. V roku 2024 tvorila ruská ropa 36 percent dovozu do Indie a takmer pätinu dovozu do Číny.
Aj Úrad pre kontrolu zahraničných aktív (OFAC) Spojených štátov v snahe obmedziť obchodovanie s ruskou ropou 10. januára rozšíril sankcie na dvoch ruských producentov ropy, 183 plavidiel (najmä tankery) a poisťovne, obchodníkov a ich poskytovateľov služieb.
Tankery, na ktoré sa vzťahujú najnovšie sankcie USA podľa analytickej firmy Kpler prepravujú približne 42 percent ruskej ropy po mori, predovšetkým do Číny.
USA už objasnili, že pre sankcie platí prechodné obdobie, ale tankery s ruskou ropou ju musia dopraviť do cieľových rafinérií do 27. februára. V piatok 24. januára to novinárom povedal indický minister ropného priemyslu Pankaj Džain. Platby za túto ropu musia byť zúčtované do 12. marca, dodal.
Zatiaľ posledné sankcie USA sa vzťahujú na 69 plavidiel spoločnosti Sovcomflot (z nich 54 tankerov a štyri lode na dopravu LNG), 10 tankerov spoločnosti Gazpromneft Marine Bunker, 13 plavidiel spojených s Rosnefteflotom a ďalšie lode ruských vlastníkov.
Plavidlá ruskej "tieňovej flotily" sú často v zlom technickom stave, poistenie ich činnosti je problematické a neprehľadná býva aj ich vlastnícka štruktúra. (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Vydieranie, ukrajinské víťazstvo, nádej a Európa mimo hry. Čo vieme o nerastnej dohode medzi USA a Ukrajinou.
(SME)Trumpova administratíva upovedomila Kongres o zámere povoliť Ukrajine nákup vojenského materiálu z USA. Čítaj ďalej
Sybiha označil dohodu o nerastných surovinách za dôležitý míľnik v partnerstve medzi Ukrajinou a USA. Čítaj ďalej
Trump očakáva, že dohoda o nerastoch s Ukrajinou môže USA priniesť príjmy vo výške viac ako 350 miliárd dolárov. Čítaj ďalej
Dve osoby prišli o život a ďalších päť utrpelo zranenia pri rozsiahlom ruskom dronovom útoku na mesto Odesa. Čítaj ďalej
Spojené štáty a Ukrajina podpísali dohodu o nerastných surovinách. Čítaj ďalej
V Moskve sa bude 20. septembra konať hudobná súťaž s názvom Intervízia, je ruským rivalom medzinárodnej Eurovízie. Čítaj ďalej
Ukrajinský rabín piesňou nabáda Trumpa bojovať v mene dobra a pomôcť Ukrajine dosiahnuť spravodlivý a trvalý mier.