Rusko plánovalo teroristické útoky proti leteckým spoločnostiam, uviedol poľský premiér
Rusko plánovalo teroristické útoky proti leteckým spoločnostiam po celom svete. Uviedol to poľský premiér Donald Tusk.
Tusk toto obvinenie oznámil po dnešnom rokovaní s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským vo Varšave. Vyzval civilizovaný svet na spoločný postup. Kremeľ už skôr odmietol obvinenia, že Rusko stálo za sabotážami a podpaľačskými útokmi v Európe.
"Nebudem zachádzať do podrobností, môžem len potvrdiť opodstatnenosť obáv, že Rusko plánovalo teroristické útoky v leteckej doprave, a to nielen proti Poľsku, ale proti aerolíniám po celom svete," vyhlásil premiér.
"Sabotážne akcie, rôzne verzie vojny, akú Rusko vypovedalo nielen Ukrajine, ale celému civilizovanému svetu, vyžadujú spoločné kroky," povedal Tusk pred novinármi. "Poľsko zohráva kľúčovú úlohu v Európe v akciách proti sabotážam a diverziám, ktoré Rusko organizuje nielen na poľskom území," dodal podľa serveru Wirtualna Polska.
V médiách sa predtým objavili správy, že aj v Poľsku testovali ruskí agenti rozosielanie zápalných balíčkov kuriérskymi službami a leteckou dopravou. Západní bezpečnostní činitelia majú podozrenie, že ruská rozviedka stála za spiknutím, ktorého cieľom bolo umiestniť zápalné zariadenia v balíkoch do nákladných lietadiel smerujúcich do Severnej Ameriky.
Jeden balík vzbĺkol v prepravnom uzle v Nemecku a ďalší sa vlani vznietil v sklade v Anglicku. Rusko podľa poľskej vlády vedie hybridnú vojnu proti Poľsku a ďalším západným krajinám v odvete za ich podporu Ukrajiny v jej boji proti ruskej invázii. Poľská vláda tiež obvinila Rusko a jeho spojencov Bielorusko z vyvolávania migračnej krízy na východnej hranici Európskej únie s cieľom vyvolať chaos a rozdelenie v EÚ. Poľský minister zahraničia vlani nariadil uzavrieť jeden z troch ruských konzulátov v krajine v reakcii na sabotáže, vrátane podpaľačských útokov, za ktorými podľa neho stála Moskva, pripomenula agentúra AP. (ČTK)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Vydieranie, ukrajinské víťazstvo, nádej a Európa mimo hry. Čo vieme o nerastnej dohode medzi USA a Ukrajinou.
(SME)Trumpova administratíva upovedomila Kongres o zámere povoliť Ukrajine nákup vojenského materiálu z USA. Čítaj ďalej
Sybiha označil dohodu o nerastných surovinách za dôležitý míľnik v partnerstve medzi Ukrajinou a USA. Čítaj ďalej
Trump očakáva, že dohoda o nerastoch s Ukrajinou môže USA priniesť príjmy vo výške viac ako 350 miliárd dolárov. Čítaj ďalej
Dve osoby prišli o život a ďalších päť utrpelo zranenia pri rozsiahlom ruskom dronovom útoku na mesto Odesa. Čítaj ďalej
Spojené štáty a Ukrajina podpísali dohodu o nerastných surovinách. Čítaj ďalej
V Moskve sa bude 20. septembra konať hudobná súťaž s názvom Intervízia, je ruským rivalom medzinárodnej Eurovízie. Čítaj ďalej
Ukrajinský rabín piesňou nabáda Trumpa bojovať v mene dobra a pomôcť Ukrajine dosiahnuť spravodlivý a trvalý mier.