Krajiny združenia E5 chcú podporiť zbrojárstvo na Ukrajine
Ministri obrany Británie, Francúzska, Nemecka, Poľska a Talianska posilnia snahy o podporu zbrojného priemyslu na Ukrajine.
Na spoločnom stretnutí vo Varšave tiež potvrdili, že Kyjevu budú aj naďalej pomáhať v jeho boji proti ruskej invázii. Prostredníctvom videospojenia sa k rokovaniu pripojil aj ukrajinský minister obrany Rustem Umerov.
Päťstranná schôdzka vo Varšave je novým formátom rokovaní - E5 -, ktorý vznikol po víťazstve Donalda Trumpa v prezidentských voľbách v USA. Rozhovory vo Varšave sa zamerali na rozvoj výrobných kapacít v zbrojárstve v európskych štátoch, ako aj na rozvoj spoločných iniciatív s Ukrajinou.
"Možnosti spolupráce s Ukrajinou v zbrojárskej výrobe ešte neboli vyčerpané," uviedol poľský minister obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz.
Doplnil, že rok 2025 musí byť "rokom expanzie obranného priemyslu Európy". Podľa jeho slov Európa "musí ukázať jednotu, nielen v slová o hodnotách, ale aj pri realizácii týchto hodnôt". Zdôraznil, že spojenci na stretnutí potvrdili svoju podporu Ukrajine a odhodlanie pokračovať v darúvaní vojenského materiálu.
Nemecký minister obrany Boris Pistorius, ktorý pred rokovaním zopakoval varovanie pred znížením vojenskej pomoci pre Ukrajinu, v úvode konzultácií vo Varšave opäť ubezpečil, že spojenci budú podporovať Ukrajinu tak dlho, ako to bude potrebné.
Podľa webu Deutsche Welle Pistorius pripomenul minulotýždňové stretnutie so Zelenským na vojenskej základni Ramstein a dodal, že "situácia na Ukrajine je stále veľmi napätá a potreba podpory je stále enormná".
Po rokovaní nemecký minister označil za evidentné, že "ak sú peniaze a výrobné kapacity, Ukrajina je schopná najrýchlejšie adekvátne vybaviť svoje sily".
Pripomenul, že Ukrajina v súčasnosti disponuje výrobnými kapacitami, ktoré je potrebné využiť na čo najskoršie prepojenie ukrajinského priemyslu s európskymi podnikmi. Spomenul úspešné príklady takejto spolupráce pri výrobe dronov či softvéru. Dodal, že pre spojencov je prínosné využiť ukrajinské know-how vyvinuté počas vojny. "To je pridaná hodnota," skonštatoval Pistorius.
Informoval, že pätica ministrov obrany sa rozhodla založiť pracovnú skupinu, ktorá bude hľadať najlepšie spôsoby, ako zvýšiť efektivitu spolupráce v rámci spoločných aktivít s Ukrajinou.
Pokiaľ ide o posilnenie európskeho piliera NATO, podľa nemeckého ministra obrany nemožno strácať čas. "Zdôraznili sme, že spolupráca medzi Európskou úniou a NATO zostáva ústrednou a čoraz dôležitejšou otázkou," informoval.
Objasnil, že cieľom je, aby tento pilier dosiahol primeranú úroveň odstrašujúcich a obranných schopností. Zdôraznil, že z jeho iniciatívy sa pracovná skupina zameria na to, ako urýchliť nákupy zbraní, štandardizáciu technológií, ich certifikáciu a schvaľovanie na použitie.
Hlavným bodom rozhovoru s ukrajinským ministrom obrany Rustem Umerovom bol rozvoj výrobných kapacít medzi výrobnými spoločnosťami z piatich krajín a Ukrajinou. Kosiniak-Kamysz upozornil, že v súčasnosti existujú nevyužité možnosti takéhoto rozvoja.
Poľský minister oznámil ochotu pokračovať v súčasnom formáte aktivít E5 a opätovne potvrdil "spojenecké záväzky voči sebe navzájom a transatlantické vzťahy s partnermi zo Spojených štátov".
Podľa jeho názoru by Európa "mala byť lídrom", ktorý prevezme vedúcu úlohu v aktivitách pre rozvoj zbrojného priemyslu a obrany. Zdôraznil, že Európa by mala na bezpečnosť vynaložiť viac prostriedkov, aby udržala prítomnosť amerických jednotiek a spojencov v Európe, "pretože je to jednoducho nevyhnutné". "Európa však musí ukázať svoju silu," deklaroval.
Ministri v rámci zvyšovania obranného potenciálu svojich krajín diskutovali aj o spoločných vojenských cvičeniach, ktoré by sa podľa Kosiniaka-Kamysza mohli uskutočniť v roku 2026 - "samozrejme s hlavnou úlohou NATO, pretože bez neho sa nič nestane".
Poľský minister obrany tiež oznámil, že na ďalšom stretnutí skupiny E5 v Paríži sa zúčastní aj generálny tajomník NATO Mark Rutte, vysoká predstaviteľka Európskej únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Kaja Kallasová a nový komisár EÚ pre obranu Andrius Kubilius. (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Spojené štáty a Ukrajina podpísali dohodu o nerastných surovinách. Čítaj ďalej
V Moskve sa bude 20. septembra konať hudobná súťaž s názvom Intervízia, je ruským rivalom medzinárodnej Eurovízie. Čítaj ďalej
Ukrajinský rabín piesňou nabáda Trumpa bojovať v mene dobra a pomôcť Ukrajine dosiahnuť spravodlivý a trvalý mier.
EÚ podľa Kallasovej pripravuje plán B na zachovanie sankcií Rusku v prípade, že USA upustia od mierových rokovaní. Čítaj ďalej
Estónsko dostalo šesť amerických salvových raketometov, ide o jeden z najväčších nákupov zbraní v krajine. Čítaj ďalej
USA sú pripravené ešte dnes podpísať dohodu s Ukrajinou o nerastnom bohatstve, tvrdí minister financií Bessent. Čítaj ďalej
V Kurskej oblasti sú podľa Putina stále malé skupiny ukrajinských vojakov ukrytých v pivniciach a skrýšach. Čítaj ďalej
Lotyšsko zakázalo vstup na svoje územie skladateľovi Goranovi Bregovičovi, dôvodom je podpora agresie voči Ukrajine. Čítaj ďalej