Šéfka nemeckej diplomacie varovala pred zredukovaním pomoci Ukrajine
Nemecká ministerka zahraničia Baerbocková varovala pred dôsledkami poklesu zdrojov na zbrane pre Ukrajinu.
Annalena Baerbocková to povedala v saudskoarabskom Rijáde, kde sa zúčastňuje na konferencii o Sýrii.
Ako uviedla, nemecká vláda vlani minula takmer sedem miliárd eur na zaobstaranie zbraní pre Ukrajinu.
Ak bude táto suma zredukovaná na polovicu alebo na niečo viac než polovicu, Ukrajina bude menej schopná brániť sa, dodala šéfka nemeckej diplomacie.
Magazín Spiegel vo štvrtok uviedol, že v nemeckej vláde vládne rozkol o ďalších dodávkach zbraní Ukrajine. Baerbocková a minister obrany Pistorius plánujú podľa neho zmobilizovať ďalšie tri miliardy eur na naliehavo potrebné dodávky zbraní Ukrajine ešte pred predčasnými parlamentnými voľbami, ktoré sa v Nemecku budú konať 23. februára.
Z článku však vyplýva, že odchádzajúci kancelár Olaf Scholz tieto plány blokuje s tým, že nechce budúcej vláde prezentovať hotovú dohodu, cituje DPA.
Hovorca nemeckej vlády v piatok uviedol, že vojenská pomoc pre Ukrajinu je permanentnou otázkou, ktorou sa kabinet v Berlíne neustále zaoberá a vedie o nej interné diskusie. (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
EÚ pripravuje 17. balík sankcií voči Rusku. Dúfa, že úsilie skoordinuje s USA, uviedol šéf francúzskej diplomacie. Čítaj ďalej
Za „skutočne vyváženú“ a spravodlivú považuje dohodu o nerastných surovinách prezident Zelenskyj. Čítaj ďalej
Zelenskyj uvalil sankcie na Oleksija Arestoviča, ktorý bol poradcom šéfa prezidentskej kancelárie. Čítaj ďalej
Vydieranie, ukrajinské víťazstvo, nádej a Európa mimo hry. Čo vieme o nerastnej dohode medzi USA a Ukrajinou.
(SME)Trumpova administratíva upovedomila Kongres o zámere povoliť Ukrajine nákup vojenského materiálu z USA. Čítaj ďalej
Sybiha označil dohodu o nerastných surovinách za dôležitý míľnik v partnerstve medzi Ukrajinou a USA. Čítaj ďalej
Trump očakáva, že dohoda o nerastoch s Ukrajinou môže USA priniesť príjmy vo výške viac ako 350 miliárd dolárov. Čítaj ďalej
Dve osoby prišli o život a ďalších päť utrpelo zranenia pri rozsiahlom ruskom dronovom útoku na mesto Odesa. Čítaj ďalej