Rusko má alternatívy na vývoz plynu
Rusko má alternatívy na vývoz plynu cez Ukrajinu, zvýši vývoz LNG.
Rusko do desiatich rokov plánuje strojnásobiť vývoz skvapalneného zemného plynu, a to napriek sankciám, ktoré voči Rusku za inváziu na Ukrajinu uplatňujú západné štáty. Napísala to dnes agentúra Bloomberg.
Problémom zrejme nebude ani vývoz plynu potrubím, pretože Rusko bude schopné vývoz nasmerovať k iným záujemcom, ako je Čína.
"Budeme naďalej zvyšovať podiel na svetových trhoch s LNG," povedal Putin 19. decembra na svojej výročnej tlačovej konferencii. Rusko bude podľa neho schopné tento cieľ splniť, aj keď sankcie majú za cieľ rast vývozu LNG z Ruska zastaviť. Putin tiež vyjadril presvedčenie, že ruský plynárenský gigant Gazprom si s ukončením tranzitu plynu cez Ukrajinu poradí.
Vývoz LNG z Ruska vlani dosiahol rekord, ukazujú údaje o pohybe tankerov po svetových moriach. Pred inváziou Rusko predávalo do Európy sieťou plynovodov ročne okolo 155 miliárd metrov kubických plynu. Vlani krajina vyviezla do regiónu zhruba 30 miliárd metrov kubických plynu, pričom viac ako polovica objemov smerovala cez Ukrajinu.
Okrem predaja LNG má Rusko aj ďalšie možnosti na prepravu plynu potrubím, ktoré pomôžu nahradiť stratu predaja suroviny cez Ukrajinu.
Vývoz do Číny, ktorá už sa dostáva pred Európu na pozíciu najväčšieho trhu pre ruský plyn dopravovaný sieťou potrubia, mal v minulom roku podľa prognóz dosiahnuť rekordných zhruba 31 miliárd metrov kubických. Tento rok by sa mal zvýšiť na 38 miliárd metrov kubických, keďže plynovod Sila Sibíri už dosiahol plnú projektovanú kapacitu. To by podľa odhadov Sergeja Vakulenka z výskumného ústavu Carnegie Endowment for International Peace vykompenzovalo polovicu objemu, o ktorý Moskva prišla ukončením tranzitu cez Ukrajinu.
Gazprom by tiež mohol predávať viac plynu cez plynovod TurkStream, čo je priame potrubie medzi Ruskom a Tureckom vedené pod Čiernym morom.
Rusko plánuje presmerovať časť vývozu plynu do krajín Strednej Ázie a bude pracovať na zvýšení kapacity ropovodu zo sovietskej éry, ktorý vedie z Ruska cez Kazachstan do Uzbekistanu.
Politicky dáva otázka plynu Kremľa príležitosť ukázať, že Putin nie je vyvrheľ, povedal politický poradca blízky Kremľa Sergej Markov. (ČTK)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Dve osoby prišli o život a ďalších päť utrpelo zranenia pri rozsiahlom ruskom dronovom útoku na mesto Odesa. Čítaj ďalej
Spojené štáty a Ukrajina podpísali dohodu o nerastných surovinách. Čítaj ďalej
V Moskve sa bude 20. septembra konať hudobná súťaž s názvom Intervízia, je ruským rivalom medzinárodnej Eurovízie. Čítaj ďalej
Ukrajinský rabín piesňou nabáda Trumpa bojovať v mene dobra a pomôcť Ukrajine dosiahnuť spravodlivý a trvalý mier.
EÚ podľa Kallasovej pripravuje plán B na zachovanie sankcií Rusku v prípade, že USA upustia od mierových rokovaní. Čítaj ďalej
Estónsko dostalo šesť amerických salvových raketometov, ide o jeden z najväčších nákupov zbraní v krajine. Čítaj ďalej
USA sú pripravené ešte dnes podpísať dohodu s Ukrajinou o nerastnom bohatstve, tvrdí minister financií Bessent. Čítaj ďalej
V Kurskej oblasti sú podľa Putina stále malé skupiny ukrajinských vojakov ukrytých v pivniciach a skrýšach. Čítaj ďalej