Ukrajina podľa serveru RBK-Ukrajina ukončila tranzit ruského plynu
Ukrajina zastavila tranzit ruského plynu do Európskej únie a do Moldavska.
Ide o očakávaný krok, ku ktorému došlo po ukončení päťročného kontraktu medzi spoločnosťami Gazprom a Naftogaz.
Ruský Gazprom podľa agentúry Reuters potvrdil, že vývoz plynu do Európy cez Ukrajinu sa skončil o 08:00 moskovského času (06:00 SEČ), pretože dohoda o tranzite vypršala.
Ukončenie tranzitu od siedmej hodiny kyjevského času (06:00 SEČ) ohlásilo tiež ukrajinské ministerstvo energetiky, a to s odvolaním sa na "národnú bezpečnosť", napísala agentúra Reuters. "Zastavili sme tranzit ruského plynu. To je historická udalosť," vyhlásil minister energetiky Herman Haluščenko.

Kohútiky boli o siedmej ráno uzavreté ako na vstupe do sústavy ukrajinských plynovodov na rusko-ukrajinskej hranici, tak aj na výstupe na hranicu Ukrajiny so Slovenskom, napísal server RBK-Ukrajina.
Kyjev už dlhší čas avizoval, že dohodu o tranzite ruskej ropy nemieni predĺžiť. Svoje rozhodnutie zdôvodňuje ozbrojeným konfliktom s Ruskom, ktoré predajom surovín čiastočne financuje svoje vojnové ťaženie na Ukrajine.
Moskva v dôsledku invázie na Ukrajinu prišla o svoju dominantnú pozíciu v dodávkach plynu do Európskej únie. Strata lacných dodávok ruského plynu pritom prispela k spomaleniu hospodárskeho rastu a vzostupu inflácie v EÚ, napísala Reuters.
Rozhodnutie Kyjeva nepredĺžiť dohodu o tranzite ruského plynu ostro kritizuje slovenský premiér Robert Fico. Ten minulý týždeň pohrozil Ukrajine odvetnými opatreniami, vrátane prerušenia dodávok elektriny, ak Kyjev tranzit ruského zemného plynu na Slovensko zastaví.

Päťročný kontrakt Naftogazu s Gazpromom z 30. decembra 2019 bol druhou komerčnou dohodou o tranzite ruského plynu po 11-ročnom kontrakte z rokov 2009 až 2019. Túto dohodu Ukrajina uzavrela v Moskve pod výrazným tlakom krajín Európskej únie, ktoré boli skoro tri týždne bez ruského plynu kvôli nezhodám o cene suroviny a o poplatkoch za tranzit medzi vtedajšími vládami Julije Tymošenkovej a Vladimira Putina, pripomenul server RBK-Ukrajina.
Vtedy bol problém pre krajiny Európskej únie oveľa naliehavejší, pretože od ruského plynu boli neporovnateľne závislejšie ako teraz. Cez Ukrajinu vtedy prúdilo do EÚ viac ako 100 miliárd metrov kubických plynu ročne, zatiaľ čo v uplynulom roku objem prepraveného plynu mierne prevýšil 15 miliárd metrov kubických, čo predstavovalo len päť percent celkovej spotreby v EÚ, dodal portál. (ČTK)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Zelenskyj uvalil sankcie na Oleksija Arestoviča, ktorý bol poradcom šéfa prezidentskej kancelárie. Čítaj ďalej
Vydieranie, ukrajinské víťazstvo, nádej a Európa mimo hry. Čo vieme o nerastnej dohode medzi USA a Ukrajinou.
(SME)Trumpova administratíva upovedomila Kongres o zámere povoliť Ukrajine nákup vojenského materiálu z USA. Čítaj ďalej
Sybiha označil dohodu o nerastných surovinách za dôležitý míľnik v partnerstve medzi Ukrajinou a USA. Čítaj ďalej
Trump očakáva, že dohoda o nerastoch s Ukrajinou môže USA priniesť príjmy vo výške viac ako 350 miliárd dolárov. Čítaj ďalej
Dve osoby prišli o život a ďalších päť utrpelo zranenia pri rozsiahlom ruskom dronovom útoku na mesto Odesa. Čítaj ďalej
Spojené štáty a Ukrajina podpísali dohodu o nerastných surovinách. Čítaj ďalej
V Moskve sa bude 20. septembra konať hudobná súťaž s názvom Intervízia, je ruským rivalom medzinárodnej Eurovízie. Čítaj ďalej