Rusi podľa Kyjeva od začiatku invázie popravili 147 zajatcov, za tento rok 127
Ukrajinskí vyšetrovatelia od začiatku invázie evidujú 147 prípadov popráv vojakov zajatých Rusmi, z toho 127 tento rok.
Popravovanie ukrajinských zajatcov v ruskom zajatí je v posledných mesiacoch systematické a ide o súčasť ruskej politiky.
Britskej BBC to povedal Jurij Belousov z ukrajinskej generálnej prokuratúry, kde vedie odbor zaoberajúci sa vojnovými zločinmi.
"Vzostupný trend je veľmi, veľmi zrejmý," povedal Belousov. "Popravy sa stali systematickými od vlaňajšieho novembra a tento rok pokračovali. Počty žiaľ rástli najmä tento rok v lete a na jeseň, "opísal Belousov. To podľa neho dokazuje, že nejde o ojedinelé prípady. "Existujú dôkazy, že sú vydávané inštrukcie ohľadom tejto veci," dodal.
Medzinárodné humanitárne právo, a najmä tretí Ženevský dohovor, hovorí o ochrane vojnových zajatcov a ich poprava je vojnovým zločinom. BBC uvádza, že napriek tomu čečenský vodca Ramzan Kadyrov pred časom nariadil svojim bojovníkom zúčastňujúcim sa invázie na Ukrajinu, aby nebrali zajatcov.
Ako o ikonickej postave na Ukrajine BBC píše o Oleksandrovi Macijevskému, ktorého ruská armáda zajala v prvom roku vojny. Na videu zachytávajúcom záverečné okamihy svojho života fajčí cigaretu popri hrobe, ktorý si podľa všetkého musel sám vykopať. "Sláva Ukrajine," povie svojim väzňom.
O pár okamihov sa ozvú výstrelky a on padne mŕtvy. Išlo o jeden z mnohých prípadov. BBC píše, že tento rok v októbri Rusi údajne zastrelili deväť ukrajinských vojakov v Kurskej oblasti. Ukrajinská prokuratúra má ako súčasť materiálu na vyšetrovanie fotografiu polonahých tiel ležiacich na zemi. Na základe tejto snímky spoznali rodičia jedného z vojakov, operátora dronov Ruslana Holubenka.
Rachel Denberová, zástupkyňa riaditeľa pobočky ľudskoprávnej organizácie Human Rights Watch pre Európu a Strednú Áziu podľa BBC povedala, že je dosť dôkazov o tom, že ruskí vojaci popravujú ukrajinských vojnových zajatcov. Úlohu pri tom podľa nej zohráva beztrestnosť a ruská armáda by mala odpovedať na niektoré zásadné otázky.
"Aké inštrukcie tieto jednotky majú, či už formálne alebo neformálne od svojich veliteľov? Dávajú ich velitelia jasne najavo, čo ženevské dohovory hovoria o zaobchádzaní s vojnovými zajatcami? Čo hovoria ruskí vojenskí velitelia svojim jednotkám o tom, ako sa správajú? "uvádza Denberová.
Kladie zároveň otázku, či si je ruské vojenské vedenie vedomé, že keď takéto prípady nevyšetruje ani nepodniká kroky, aby im zabránilo, nesie za ne tiež trestnú zodpovednosť. (ČTK)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Dve osoby prišli o život a ďalších päť utrpelo zranenia pri rozsiahlom ruskom dronovom útoku na mesto Odesa. Čítaj ďalej
Spojené štáty a Ukrajina podpísali dohodu o nerastných surovinách. Čítaj ďalej
V Moskve sa bude 20. septembra konať hudobná súťaž s názvom Intervízia, je ruským rivalom medzinárodnej Eurovízie. Čítaj ďalej
Ukrajinský rabín piesňou nabáda Trumpa bojovať v mene dobra a pomôcť Ukrajine dosiahnuť spravodlivý a trvalý mier.
EÚ podľa Kallasovej pripravuje plán B na zachovanie sankcií Rusku v prípade, že USA upustia od mierových rokovaní. Čítaj ďalej
Estónsko dostalo šesť amerických salvových raketometov, ide o jeden z najväčších nákupov zbraní v krajine. Čítaj ďalej
USA sú pripravené ešte dnes podpísať dohodu s Ukrajinou o nerastnom bohatstve, tvrdí minister financií Bessent. Čítaj ďalej
V Kurskej oblasti sú podľa Putina stále malé skupiny ukrajinských vojakov ukrytých v pivniciach a skrýšach. Čítaj ďalej