Turecko na samite G20 príde s plánom zmrazenia vojny na Ukrajine, tvrdí Bloomberg
Turecký prezident Erdogan na summite G20 v Brazílii príde s plánom zmrazenia vojny na Ukrajine, tvrdí Bloomberg.
Agentúra Bloomberg to tvrdí, s odvolaním sa na ľudí oboznámených s Erdoganovými plánmi. Poznamenáva, že sú značne odlišné od takzvaného mierového plánu Zelenského, ktorý je založený na jasnej vízii cesty Ukrajiny k členstvu v NATO a bezpečnostných garanciách dovtedy, kým do aliancie nevstúpi.
Erdogan navrhne, aby Zelenskyj súhlasil s tým, že diskusia o vstupe Ukrajiny do NATO sa ako ústupok Putinovi odloží o najmenej desať rokov.
Plán tureckého prezidenta počíta tiež so vznikom demilitarizovanej zóny v Donbase na východe Ukrajiny, kde Rusko od roku 2014 ovládlo rozsiahle časti územia. Na východe Ukrajiny najskôr proti jednotkám lojálnym Kyjevu bojovali separatisti podporovaní Moskvou, ruská armáda tam otvorene operuje od začiatku celoplošnej invázie vo februári 2022.
Podľa Erdogana by v demilitarizovanej oblasti mohli byť rozmiestnené medzinárodné jednotky a Kyjevu by sa dostalo uistenie o dodávkach zbraní ako kompenzácie za to, že nevstúpi do NATO.
Tureckí činitelia uznávajú, že pre Ukrajinu bude ťažké takéto návrhy prijať, ale domnievajú sa, že ide o najrealistickejší prístup, píše Bloomberg. Cieľom plánu by bolo zatiaľ nechať bokom diskusiu o budúcom osude územia, ktoré teraz Rusko okupuje. V prvom rade ide o zabezpečenie stabilného prímeria.
Erdoganove návrhy by mohli vyhovovať niektorým spojencom Ukrajiny, ktorí sa obávajú, že plné členstvo Ukrajiny v NATO by Západ priviedlo do priameho konfliktu s Ruskom. Turecký prezident podľa zdrojov z jeho okolia dúfa, že sa mu Zelenského podarí presvedčiť, aby začal rokovať o prímerí, pretože má informácie o tom, že Ukrajina by v najbližších mesiacoch mohla prísť o ďalšie územie, ak boje neprestanú.
Bloomberg podotýka, že vyhliadky na ďalší vývoj situácie na fronte skôr povedú Putina k tomu, aby boje napriek ťažkým ruským stratám pokračovali. (ČTK)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Dve osoby prišli o život a ďalších päť utrpelo zranenia pri rozsiahlom ruskom dronovom útoku na mesto Odesa. Čítaj ďalej
Spojené štáty a Ukrajina podpísali dohodu o nerastných surovinách. Čítaj ďalej
V Moskve sa bude 20. septembra konať hudobná súťaž s názvom Intervízia, je ruským rivalom medzinárodnej Eurovízie. Čítaj ďalej
Ukrajinský rabín piesňou nabáda Trumpa bojovať v mene dobra a pomôcť Ukrajine dosiahnuť spravodlivý a trvalý mier.
EÚ podľa Kallasovej pripravuje plán B na zachovanie sankcií Rusku v prípade, že USA upustia od mierových rokovaní. Čítaj ďalej
Estónsko dostalo šesť amerických salvových raketometov, ide o jeden z najväčších nákupov zbraní v krajine. Čítaj ďalej
USA sú pripravené ešte dnes podpísať dohodu s Ukrajinou o nerastnom bohatstve, tvrdí minister financií Bessent. Čítaj ďalej
V Kurskej oblasti sú podľa Putina stále malé skupiny ukrajinských vojakov ukrytých v pivniciach a skrýšach. Čítaj ďalej