Europoslanci žiadajú cielenejšie sankcie proti ruskej tieňovej flotile
Europoslanci chcú cielenejšie sankcie proti takzvanej ruskej tieňovej flotile, podľa nich je zdrojom financovania agresie na Ukrajine.
Členovia EP prijatom uznesení požiadali členské štáty EÚ, aby posilnili všetky kontroly a zvýšili monitorovanie pomocou dronov a satelitov.
Rusko používa na vývoz ropy a ropných produktov do zahraničia staré tankery, často nepoistené a s nejasným vlastníctvom, a to napriek sankciám EÚ, skupiny G7 a medzinárodným sankciám.
Tieto aktivity tiež vyvolávajú obavy z rizika ekologických katastrof vrátane závažných únikov ropy.
Európsky parlament v prijatom dokumente vyzval na to, aby "v nasledujúcich balíkoch sankcií EÚ boli voči tieňovej flotile prijaté cielenejšie sankcie, ako je určenie všetkých jednotlivých plavidiel tieňovej flotily a ich vlastníkov, prevádzkovateľov, správcov, účtov, bánk, poisťovacích spoločností", uviedol EP v tlačovom vyhlásení.
Europoslanci tiež žiadajú systematické postihovanie plavidiel plaviacich sa vo vodách EÚ bez známeho poistenia a naliehavo vyzývajú EÚ, aby posilnila svoje kapacity v oblasti dohľadu, "najmä sledovanie pomocou dronov a satelitov, a aby vykonávala cielené kontroly na mori".
Členské štáty by mali určiť prístavy, ktoré by boli schopné odbavovať sankcionované plavidlá prepravujúce ropu a skvapalnený zemný plyn, nelegálny náklad by krajiny mali podľa europoslancov zabavovať bez náhrady.
Štáty Európskej únie v júni prijali už štrnásty súbor sankcií proti Rusku. Jeho cieľom bolo zasiahnuť práve proti takzvanej tieňovej flotile zahraničných plavidiel, ktoré prepravujú ruské ropné produkty. Europoslanci však teraz požadujú sankcie ešte cielenejšie. V Bruseli sa teraz pracuje už na pätnástom balíku sankcií, ktorý by podľa niektorých informácií mal byť hotový do konca roka. (ČTK)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Sybiha označil dohodu o nerastných surovinách za dôležitý míľnik v partnerstve medzi Ukrajinou a USA. Čítaj ďalej
Trump očakáva, že dohoda o nerastoch s Ukrajinou môže USA priniesť príjmy vo výške viac ako 350 miliárd dolárov. Čítaj ďalej
Dve osoby prišli o život a ďalších päť utrpelo zranenia pri rozsiahlom ruskom dronovom útoku na mesto Odesa. Čítaj ďalej
Spojené štáty a Ukrajina podpísali dohodu o nerastných surovinách. Čítaj ďalej
V Moskve sa bude 20. septembra konať hudobná súťaž s názvom Intervízia, je ruským rivalom medzinárodnej Eurovízie. Čítaj ďalej
Ukrajinský rabín piesňou nabáda Trumpa bojovať v mene dobra a pomôcť Ukrajine dosiahnuť spravodlivý a trvalý mier.
EÚ podľa Kallasovej pripravuje plán B na zachovanie sankcií Rusku v prípade, že USA upustia od mierových rokovaní. Čítaj ďalej
Estónsko dostalo šesť amerických salvových raketometov, ide o jeden z najväčších nákupov zbraní v krajine. Čítaj ďalej