Orgán Rady Európy prijal deklaráciu o ničení kultúrneho dedičstva na Ukrajine
Orgán Rady Európy prijal v Štrasburgu deklaráciu o ničení kultúrneho dedičstva na Ukrajine.
Kongres pripomenul, že správu vypracovali a na schválenie predložili luxemburská poslankyňa Martine Dieschburgová-Nickelsová a nórska poslankyňa Gunn Marit Helgesenová.
Členovia Kongresu pri tejto príležitosti opätovne odsúdili pokračujúcu ruskú vojnu proti Ukrajine a potvrdili tiež svoj neochvejný záväzok k nezávislosti, suverenite a územnej celistvosti Ukrajiny v rámci jej medzinárodne uznaných hraníc.
Prijatá deklarácia odsúdila pokračujúce útoky Ruskej federácie na miesta kultúrneho dedičstva na Ukrajine, čo je v rozpore s medzinárodným humanitárnym právom a najmä s Dohovorom UNESCO o ochrane kultúrneho majetku v prípade ozbrojeného konfliktu (Haagsky dohovor z roku 1954) a jeho dvoma protokolmi.
Kongres v rámci deklarácie poznamenal, že od začiatku vojny bolo poškodených alebo zničených viac ako tisíc kultúrnych pamiatok, a zdôraznil, že cielené ničenie a drancovanie kultúrnych pamiatok je prejavom "systematickej politiky zameranej na vymazanie historickej a kultúrnej identity Ukrajiny, čo je v súlade s genocídnymi zámermi".
Podľa tejto deklarácie Ruská federácia musí zaplatiť reparácie za škody spôsobené na historickom, kultúrnom a náboženskom dedičstve Ukrajiny, V tejto súvislosti by mali ukrajinské miestne a regionálne orgány zohrávať dôležitú úlohu pri zostavovaní registra škôd a pri predkladaní žiadostí do toho registra Rady Európy.
Kongres zdôraznil, že európske kultúrne dedičstvo ako také je vnútorne spojené s ľudskými právami, aj preto nastal čas zaradiť ukrajinské kultúrne dedičstvo a jeho obnovu na popredné miesto v politickom programe RE, a to aj na konferencii o obnove Ukrajiny v roku 2025, ktorá sa bude konať v Ríme.
Miestne a regionálne orgány v celej Európe by podľa prijatej deklarácie mali zintenzívniť svoje úsilie pomôcť Ukrajine vytvorením skutočných partnerstiev v oblasti kultúrneho dedičstva. Tieto partnerstvá by mohli riešiť nielen potrebu obnovy a ochrany, ale aj hodnotenia škôd a rizík vzniknutých počas vojny a podporiť by mohli aj plány obnovy, ktoré musia zahŕňať hmotné aj nehmotné kultúrne dedičstvo.
Kongres vyzval členské štát, aby podpísali a ratifikovali Rámcový dohovor RE o hodnote kultúrneho dedičstva pre spoločnosť a Dohovor RE o priestupkoch voči kultúrnemu majetku, zvýšili povedomie o ukradnutých a ulúpených ukrajinských kultúrnych artefaktoch, a to aj z Krymu, a zvýšili úsilie o ich vrátenie Ukrajine.
Kongres miestnych a regionálnych samospráv je zodpovedný za posilňovanie miestnej a regionálnej demokracie. Združuje 612 volených predstaviteľov zastupujúcich viac ako 150-tisíc miestnych a regionálnych orgánov. (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Trumpova administratíva upovedomila Kongres o zámere povoliť Ukrajine nákup vojenského materiálu z USA. Čítaj ďalej
Sybiha označil dohodu o nerastných surovinách za dôležitý míľnik v partnerstve medzi Ukrajinou a USA. Čítaj ďalej
Trump očakáva, že dohoda o nerastoch s Ukrajinou môže USA priniesť príjmy vo výške viac ako 350 miliárd dolárov. Čítaj ďalej
Dve osoby prišli o život a ďalších päť utrpelo zranenia pri rozsiahlom ruskom dronovom útoku na mesto Odesa. Čítaj ďalej
Spojené štáty a Ukrajina podpísali dohodu o nerastných surovinách. Čítaj ďalej
V Moskve sa bude 20. septembra konať hudobná súťaž s názvom Intervízia, je ruským rivalom medzinárodnej Eurovízie. Čítaj ďalej
Ukrajinský rabín piesňou nabáda Trumpa bojovať v mene dobra a pomôcť Ukrajine dosiahnuť spravodlivý a trvalý mier.
EÚ podľa Kallasovej pripravuje plán B na zachovanie sankcií Rusku v prípade, že USA upustia od mierových rokovaní. Čítaj ďalej