USA poskytnú Ukrajine ďalšie zbrane za osem miliárd dolárov
USA poskytnú Ukrajine ďalšie zbrane za osem miliárd dolárov, oznámil prezident Biden.
Urobil tak v súvislosti s nadchádzajúcou návštevou ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v Bielom dome.
Pomoc zahŕňa prvú dodávku presne navádzaných kĺzavých bômb typu vzduch-zem s názvom AGM-154 Joint Standoff Weapon, ktoré majú dolet do 130 kilometrov, ako aj ďalšiu batériu systému protivzdušnej obrany Patriot, rakety dlhého doletu i bezpilotné lietadlá.
Väčšia časť balíka (5,5 miliardy dolárov) má byť vyčlenená pred záverom fiškálneho roka v USA, ktorý sa končí v pondelok.
Ďalších 2,4 miliardy spadá pod program ministerstva obrany Iniciatíva na podporu bezpečnosti Ukrajiny (USAI), ktorá Bidenovej administratíve umožňuje nakupovať zbrane od spoločností namiesto toho, aby ich vyčlenila z armádnych zásob.
Biden vo vyhlásení uviedol, že podpora Ukrajiny, ktorú Rusko napadlo vo februári 2022, je najvyššou prioritou USA. "Preto dnes oznamujem zvýšenie bezpečnostnej pomoci pre Ukrajinu a sériu ďalších opatrení, ktoré pomôžu Ukrajine vyhrať túto vojnu,“ konštatoval americký prezident, ktorý vo funkcii končí v januári.
Zelenskyj sa na sociálnej sieti X poďakoval Spojeným štátom za poskytnutie "položiek, ktoré sú najdôležitejšie pre ochranu" Ukrajincov.
Loading
...
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Útok ruského dronu v meste Kramatorsk na východe Ukrajiny si vyžiadal životy dvoch ukrajinských novinárov. Čítaj ďalej
Súkromná indická spoločnosť Reliance Industries zastaví dovoz ropy, ktorú odoberá od ruskej spoločnosti Rosnefť. Čítaj ďalej
Čína kritizuje sankcie Spojených štátov a Európskej únie voči Rusku. Čítaj ďalej
Európska únia už pracuje na 20. balíku sankcií proti Rusku, oznámil estónsky minister Margus Tsahkna. Čítaj ďalej
Samit Európskej únie, na ktorom sa v Bruseli zúčastňuje aj ukrajinský prezident Zelenskyj, sa začal. Čítaj ďalej
Belgicko zablokuje použitie zmrazených ruských aktív, ak nedostane záruky. Čítaj ďalej
Moskva označila nové americké protiruské sankcie za extrémne kontraproduktívne, pokiaľ ide o mier. Čítaj ďalej
Nám Európanom ostáva jediné: Učiť sa od Ukrajiny znamená nebáť sa a prejaviť odvahu, vraví historik Karl Schlögel.
(SME)