Japonsko kritizovalo narušenie vzdušného priestoru ruským hliadkovacím lietadlom
Japonsko podalo protest Moskve po tom, čo jeho vzdušný priestor trikrát narušilo ruské hliadkovacie lietadlo.
Uviedol to japonský minister obrany Minoru Kihara. Ide o prvé potvrdené narušenie od roku 2019. Informovala o tom agentúra AFP.
"Narušenie vzdušného priestoru je mimoriadne poľutovaniahodné a dnes sme diplomatickou cestou podali veľmi vážny proste ruskej vláde a dôrazne ju vyzvali, aby predišla jeho opakovaniu," povedal japonský minister, podľa ktorého ruské hliadkovacie lietadlo Il-38 narušilo japonský vzdušný priestor nad jeho teritoriálnymi vodami severne od ostrova Rebun na ostrove Hokkaido.
Japonská armáda podľa neho reagovala vyslaním stíhačiek a vydaním rádiových a svetelných výstražných signálov.
Japonsko podporilo postoj Západu k Ukrajine, ktorú vo februári 2022 napadlo Rusko, poskytlo Kyjevu finančnú a materiálnu pomoc a uvalilo sankcie na ruské organizácie a osoby, pripomína AFP.
Podľa Kiharu ide o prvé "verejne oznámené narušenie vzdušného priestoru ruským lietadlom od júna 2019," keď bombardér Tu-95 vstúpil do japonského vzdušného priestoru na juhu Okinavy a v okolí ostrovov Izu. V roku 2023 vstúpilo do japonského vzdušného priestoru lietadlo, o ktorom sa predpokladá, že je ruské, ale nie je to potvrdené, uviedlo ministerstvo obrany.
"Zdržíme sa poskytovania akýchkoľvek konečných informácií o zámeroch a účele tejto akcie, ale ruská armáda je aktívna v blízkosti našej krajiny od invázie na Ukrajinu," povedal hovorca vlády Jošimasa Hajaši.
Ruské lietadlá Tu-142 tento mesiac prvýkrát od roku 2019 preleteli okolo súostrovia. Nevstúpili do japonského vzdušného priestoru, ale preleteli nad oblasťou, ktorá je predmetom územného sporu medzi Tokiom a Moskvou, uviedlo Japonsko.
Rusko a Čína tento mesiac uskutočnili spoločné cvičenia v Japonskom mori, ktoré boli súčasťou rozsiahleho námorného cvičenie, ktoré ruský prezident Vladimir Putin označil za najväčšie svojho druhu za posledných 30 rokov.
Japonsko v auguste po prvom potvrdenom vniknutí čínskeho vojenského lietadla do svojho vzdušného priestoru vypustilo stíhačky. Minulý týždeň čínska lietadlová loď prvýkrát preplávala medzi dvoma japonskými ostrovmi neďaleko Taiwanu.
Japonsko tento incident označilo za "absolútne neprijateľný z hľadiska bezpečnostného prostredia Japonska a regiónu". Podľa Číny bol prelet v súlade s medzinárodným právom. (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Vydieranie, ukrajinské víťazstvo, nádej a Európa mimo hry. Čo vieme o nerastnej dohode medzi USA a Ukrajinou.
(SME)Trumpova administratíva upovedomila Kongres o zámere povoliť Ukrajine nákup vojenského materiálu z USA. Čítaj ďalej
Sybiha označil dohodu o nerastných surovinách za dôležitý míľnik v partnerstve medzi Ukrajinou a USA. Čítaj ďalej
Trump očakáva, že dohoda o nerastoch s Ukrajinou môže USA priniesť príjmy vo výške viac ako 350 miliárd dolárov. Čítaj ďalej
Dve osoby prišli o život a ďalších päť utrpelo zranenia pri rozsiahlom ruskom dronovom útoku na mesto Odesa. Čítaj ďalej
Spojené štáty a Ukrajina podpísali dohodu o nerastných surovinách. Čítaj ďalej
V Moskve sa bude 20. septembra konať hudobná súťaž s názvom Intervízia, je ruským rivalom medzinárodnej Eurovízie. Čítaj ďalej
Ukrajinský rabín piesňou nabáda Trumpa bojovať v mene dobra a pomôcť Ukrajine dosiahnuť spravodlivý a trvalý mier.