Ruský súd sprísnil trest mužovi, ktorý kritizoval vojnu na Ukrajine
Rusko sprísnilo trest mužovi z piatich rokov povinnej práce na päťročné väzenie. Kritizoval vojnu na Ukrajine.
Informovala o tom agentúra Reuters, ktorá sa odvoláva na ruské médiá.
Jurij Kochovec v pouličnej ankete pre Rádio Sloboda (RFE/RL) v júli 2022 obvinil ruských vojakov z bezdôvodného strieľania na civilistov na kyjevskom predmestí Buča.
Taktiež povedal, že za rozpútanie vojny na Ukrajine je zodpovedné Rusko a že ruské vedenie ju musí aj zastaviť. Kochovec vyjadril presvedčenie, že následne dôjde aj k uvoľneniu vo vzťahoch Ruska s alianciou NATO a so všetkými ostatnými krajinami.
V apríli 2024 ruský súd odsúdil 38-ročného muža na päť rokov povinnej práce za šírenie "nepravdivých informácií o ruskej armáde". Prokuratúra sa však odvolala a žiadala prísnejší trest.
Sudca moskovského súdu v utorok oznámil zmenu rozsudku, pričom Kochovcovi udelil trest piatich rokov v trestaneckej kolónii.
V Rusku dosiaľ zadržali, udelili pokutu alebo uväznili tisíce ľudí, ktorí vyjadrili nesúhlas s ruskou inváziou na Ukrajinu.
Skupiny na ochranu práv tvrdia, že ide o mimoriadne tvrdé postupy, ktoré pripomínajú sovietske časy, píše AFP a dodáva, že takmer všetci predstavitelia opozície opustili Rusko a úrady zakázali nezávislé spravodajstvo o konflikte na Ukrajine. (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Obranný koncern Saab hlási rast tržieb, očakáva ďalší boom vďaka vyšším výdavkom NATO. Čítaj ďalej
Rusko tvrdí, že počas noci zlikvidovalo 93 dronov. Dočasne bola pozastavená aj prevádzka na moskovských letiskách. Čítaj ďalej
Ruské útoky na Ukrajinu zabili za posledný deň sedem ľudí a 28 ďalších zranili, hlásia regionálne úrady. Čítaj ďalej
Ukrajina navrhla Rusku nové kolo mierových rokovaní na budúci týždeň, oznámil ukrajinský prezident Zelenskyj. Čítaj ďalej
Austrália odovzdala Ukrajine prvú várku tankov Abrams. Zvyšné prídu nasledujúce mesiace. Čítaj ďalej
Ruských dronov útočiacich na Kyjev je čoraz viac. Zostreliť ich pomáhajú aj dobrovoľníci.
(SME)Rusko zrušilo tohtoročné vojensko-technické fórum Armáda-2025, dôvod neuviedlo. Čítaj ďalej
Nočné ruské útoky zabili na Ukrajine najmenej troch ľudí, uviedli tamojšie úrady. Čítaj ďalej