Historik Snyder sa v Kyjeve zapojil do behu na podporu vojnových zajatcov
Historik Snyder sa v Kyjeve zapojil do charitatívneho behu na podporu vojnových zajatcov v Rusku.
"Tisíce ukrajinských civilistov a vojakov sú nelegálne držané v zajatí počas nelegálnej vojny," povedal Snyder pre AP tesne pred tým, ako pripojil k bežcom na päť- alebo desaťkilometrovej trase okolo rozľahlého parku, ktorý vznikol z zrekonštruovaného výstaviska zo sovietskych čias.
Medzi účastníkmi behu boli aktivisti, úradníci aj vojnoví veteráni, ale aj manželky vojnových zajatcov. Medzi nimi bola i 27-ročná Anastasjia Ofylová, ktorej manžela Olexandra zajali Rusi. "Musíme za neho bojovať. Preto bežím," vysvetlila pre AP.
Snyder krátko pred svojím štartom dodal, že tento beh má každému človeku pripomenúť osudy vojnových zajatcov, vyjadriť solidaritu im aj ich rodinám a ponúknuť Ukrajincom spoločnú aktivitu.
Agentúra AP pripomenula, že ukrajinskí vojaci po návrate domov často hovoria o otrasných podmienkach v ruskom zajatí.
V správe vydanej v júli Úrad OSN pre ľudské práva uviedol, že naďalej dokumentuje prípady mučenia a zlého zaobchádzania vrátane sexuálneho násilia proti civilistom a ukrajinským vojnovým zajatcom zadržiavaným Ruskou federáciou.
Snyder, ktorý v rámci snáh o pomoc Ukrajine organizoval viaceré finančné zbierky, má na Ukrajine takmer status celebrity. V utorok sa stretol s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským, ktorý sa mu poďakoval za charitatívnu prácu.
Zelenskyj tento týždeň prijal aj bývalého britského premiéra Borisa Johnsona, exministra zahraničných vecí USA Mikea Pompea a amerického herca Michaela Douglasa.
Snyder sa ako historik venuje dejinám strednej a východnej Európy, zameriava sa aj na holokaust, ale od roku 2010 sa začal venovať i súčasnej politike, zdravotníctvu a školstvu.
Číta a píše v 11 európskych jazykoch, čo mu umožňuje študovať a spracúvať ešte nepreložené zdroje a vyhľadávať si dokumenty v archívoch. Veľmi mu to pomohlo aj pri písaní knihy, ktorá v slovenskom preklade vyšla pod názvom Krvavé územie – Európa medzi Hitlerom a Stalinom. (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Vydieranie, ukrajinské víťazstvo, nádej a Európa mimo hry. Čo vieme o nerastnej dohode medzi USA a Ukrajinou.
(SME)Trumpova administratíva upovedomila Kongres o zámere povoliť Ukrajine nákup vojenského materiálu z USA. Čítaj ďalej
Sybiha označil dohodu o nerastných surovinách za dôležitý míľnik v partnerstve medzi Ukrajinou a USA. Čítaj ďalej
Trump očakáva, že dohoda o nerastoch s Ukrajinou môže USA priniesť príjmy vo výške viac ako 350 miliárd dolárov. Čítaj ďalej
Dve osoby prišli o život a ďalších päť utrpelo zranenia pri rozsiahlom ruskom dronovom útoku na mesto Odesa. Čítaj ďalej
Spojené štáty a Ukrajina podpísali dohodu o nerastných surovinách. Čítaj ďalej
V Moskve sa bude 20. septembra konať hudobná súťaž s názvom Intervízia, je ruským rivalom medzinárodnej Eurovízie. Čítaj ďalej
Ukrajinský rabín piesňou nabáda Trumpa bojovať v mene dobra a pomôcť Ukrajine dosiahnuť spravodlivý a trvalý mier.