Poľské školy očakávajú desiatky tisíc nových žiakov
Poľské školy očakávajú desiatky tisíc nových žiakov z Ukrajiny. Pre deti utečencov bude školská dochádzka povinná.
V Poľsku totiž vstúpi do platnosti nový zákon. Ale nikto nie je schopný povedať, koľko sa zapíše nových žiakov. Odhady sa pohybujú od 20-tisíc do 80-tisíc, napísala agentúra AFP.
"Stále žijeme v neistote," uviedla Maryna Rudová, matka 12-ročnej Nadi, s ktorou odišla z Ukrajiny po ruskej invázii v roku 2022. Najprv zapísala Naďu do poľskej školy. No spolužiaci sa jej posmievali kvôli zlej výslovnosti, a tak ju zo školy zase zobrala. Dcéra sa preto vlani učila v ukrajinskej škole cez internet. Túto možnosť využívalo mnoho utečeneckých rodín.
Presný počet detí nezaradených do poľského vzdelávacieho systému "zostáva veľkou neznámou", hovorí riaditeľ mimovládneho Centra pre výchovu k občianstvu Jendrzej Witkowski.
Poľsko po ruskej invázii na Ukrajinu otvorilo svoje hranice dokorán utečencom zo susednej krajiny, ktorým Európska únia umožnila voľne sa pohybovať po celej EÚ. Preto je ťažké povedať, koľko ukrajinských občanov v Poľsku zostáva.
Pred letnými prázdninami do poľských škôl chodilo približne 134-tisíc ukrajinských detí - a ďalších 20-tisíc až 80-tisíc podľa Witkowského zostalo mimo školského systému a v najlepšom prípade sa učili na diaľku po internete.
To je aj prípad 12-ročného Ivana, ktorý do Poľska pricestoval so svojou matkou Nataljou Chocinovskou. Cez leto sa síce naučil po poľsky, ale mama sa rozhodla poslať ho "zatiaľ" do súkromnej ukrajinskej školy.
"Nemáme tu žiadnych priateľov, nikoho, s kým by sme si mohli pohovoriť," hovorí. "Pre mamičky je to tiež ťažké. Váhame medzi výsledkami školskej dochádzky a tým, aby dieťa malo pokoj," dodala.
"So šikanou sa ich stretlo 99 percent," uviedla Olysia Kolysniková, jedna z vedúcich jazykových kurzov a integračných aktivít organizovaných mimovládnym Klubom katolíckych intelektuálov vo Varšave.
Projekt s názvom Trampolína má pomôcť ukrajinským školákom a ich rodičom s prechodom do iného vzdelávacieho systému a ukázať im, ako reagovať na šikanu. Tá podľa odborníkov predstavuje pre ukrajinské deti jeden z dvoch hlavných problémov, spolu s jazykovou bariérou.
Poľština a ukrajinčina si sú podobné, ale je tu aj "veľa zradných úskalí", kedy rovnaké slovo nemá v oboch jazykoch rovnaký význam, hovorí učiteľka Paulina Skrzypeková.
Jazyk hrá zásadnú úlohu pre porozumenie medzi ukrajinskými deťmi a ich poľskými spolužiakmi, tvrdí riaditeľka jednej z varšavských škôl Danuta Kozakiewiczová. Organizuje rôzne integračné akcie, od futbalových turnajov po školské výlety.
Často ukrajinské deti náhle zmiznú, pretože ich rodičia sa rozhodli vrátiť na Ukrajinu, alebo sa usadiť v inej krajine bez toho, aby dali vedieť škole.
Mnohí ukrajinskí školáci v Poľsku túžia po návrate domov. "Každý deň kontrolujú sociálne siete, aby vedeli, čo je nového - či Putin nezomrel. Každý deň čakajú na chvíľu, keď sa budú môcť vrátiť domov," povedala Maryna Rudová. (ČTK)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Viceprezident USA Vance a minister zahraničia Rubio neočakávajú skorý koniec vojny na Ukrajine Čítaj ďalej
Ruský dronový útok, ku ktorému došlo vo štvrtok neskoro večer, spôsobil požiar niekoľkých budov v meste Záporožie. Čítaj ďalej
Trump vymenoval novú najvyššie postavenú diplomatickú predstaviteľku USA na veľvyslanectve v Kyjeve. Čítaj ďalej
Ukrajina zamedzila pokusu o zavraždenie prominentného aktivistu, právnika a videoblogera Serhija Sternenka. Čítaj ďalej
EÚ pripravuje 17. balík sankcií voči Rusku. Dúfa, že úsilie skoordinuje s USA, uviedol šéf francúzskej diplomacie. Čítaj ďalej
Za „skutočne vyváženú“ a spravodlivú považuje dohodu o nerastných surovinách prezident Zelenskyj. Čítaj ďalej
Zelenskyj uvalil sankcie na Oleksija Arestoviča, ktorý bol poradcom šéfa prezidentskej kancelárie. Čítaj ďalej
Vydieranie, ukrajinské víťazstvo, nádej a Európa mimo hry. Čo vieme o nerastnej dohode medzi USA a Ukrajinou.
(SME)