Holandsko sa bojí závislosti od Ruska, pokiaľ ide o materiál na liečbu rakoviny
Holandsko sa bojí závislosti od Ruska, pokiaľ ide o materiál na liečbu rakoviny.
NOS pripomenula, že rádioaktívne látky sa čoraz častejšie používajú v nemocniciach na výskum a liečbu rôznych druhov rakoviny a niektoré z nich sú dostupné len v Rusku.
"S látkou lutécium-177 môžeme vyrobiť liek na liečbu metastázujúcej rakoviny prostaty," povedal pre NOS podpredseda Holandskej spoločnosti pre nukleárnu medicínu Wim Oyen. Dodal, že takýto typ liečby dostane niekoľko stoviek pacientov ročne, čo im predĺži život asi o štyri mesiace a výrazne im zlepší kvalitu života v tomto období.
Vedci očakávajú, že tento liek bude v najbližších rokoch používať oveľa viac nemocníc a že pomôže aj v skoršom štádiu ochorenia, čo využijú tisícky pacientov.
Jadrová zložka potrebná pre lutécium-177 sa získava obohacovaním vzácneho kovu yterbium, a to takmer výlučne v Rusku. Pred dvoma rokmi ruská štátna spoločnosť Rosatom uviedla, že vyše 95 percent obohacovania potrebného na výrobu liečivej látky sa uskutočňuje v Rusku.
To isté platí pre terbium-161, ďalšiu rádioaktívnu látku používanú pri liečbe rakoviny. Hoci sa v súčasnosti používa iba v malom meradle, vedci očakávajú, že terbium môže fungovať ešte lepšie ako lutécium.
"Od čias Stalina má Rusko továrne vyrábajúce východiskové materiály pre tieto rádioaktívne izotopy. Všetky zásoby Západu pochádzajú odtiaľ," opísal situáciu Harry Buurlage, európsky riaditeľ spoločnosti Shine, amerického výrobcu izotopov, ako sa rádioaktívne lieky nazývajú.
Táto závislosť od Ruska znepokojuje medicínsky svet. Na rádioaktívne látky na lekárske účely sa nevzťahujú sankcie EÚ voči Rusku. Existujú však obavy, že nakoniec budú uvalené sankcie aj na ne alebo že Rusko zastaví dodávky izotopov v rámci geopolitickej hry.
Televízia NOS urobila prieskum medzi 75 hráčmi na európskom medicínskom trhu a všetci sa zhodli, že by si želali menšiu závislosť od dodávateľov z krajín mimo EÚ. Za rizikového dodávateľa považujú najmä Rusko.
To je politická výzva pre EÚ, ktorá po pandémii koronavírusu buduje európsku zdravotnícku úniu s cieľom znižovať závislosť Únie od dodávok kritických liekov a vybavení z tretích krajín. (TASR)
Ďalšie príspevky z rubriky: Svet
Západ by nemal ustupovať Rusku a už vôbec by nemal zmierniť sankcie týkajúce sa letectva, tvrdí ukrajinský činiteľ. Čítaj ďalej
Nepál by mal vydávať povolenia pre výstup na Mount Everest len tým, ktorí zdolali aspoň jeden zo sedemtisícových vrcholov.
(TASR)Irán popravil muža odsúdeného za špionáž a spravodajskú spoluprácu s Izraelom.
(TASR)Počas noci letelo na ukrajinské mestá a obce viac ako sto dronov, od začiatku týždňa 375, tvrdí prezident Zelenskyj. Čítaj ďalej
Donald Trump tvrdí, že Kyjev počas úvodných dní vojny nepadol do ruských rúk iba vďaka nemu. Čítaj ďalej
Turecký súd uvalil väzbu na 18 zamestnancov istanbulskej mestskej samosprávy pre obvinenia z korupcie.
(TASR)Severná Kórea a Rusko podľa Soulu začali s prípravami na výstavbu cestného mosta, ktorý by mal krajiny spojiť cez rieku Tuman.
(TASR)Návrh Vladimira Putina na trojdňové prímerie je absurdný, tvrdí americký osobitný splnomocnenec Keith Kellogg. Čítaj ďalej