Ukrajinská ofenzíva v Kurskej oblasti prekazila rozhovory o čiastočnom prímerí, píše WP
Ukrajinská ofenzíva v Kurskej oblasti prekazila nepriame rozhovory medzi Ruskom a Ukrajinou v Katare, píše Washington Post.
Rokovať mali o zastavení vzájomných úderov na energetickú infraštruktúru. Tvrdí to dnes s odvolaním sa na svoje nemenované zdroje denník The Washington Post (WP), podľa ktorého rozhovory mali viesť k čiastočnému prímeriu medzi Ukrajinou a Ruskom.
Ukrajina a Rusko tento mesiac mali do Kataru vyslať svoje delegácie, ktoré mali rokovať o dohode, ktorá by zastavila útoky na energetickú infraštruktúru na oboch stranách, uviedli podľa WP diplomati a funkcionári oboznámení s rozhovormi, ktoré mohli údajne vyústiť do čiastočného prímeria, čo by poskytlo obom stranám úľavu.
Nepriame rozhovory, v ktorých Katarčania mali slúžiť ako mediátori a stretávať sa zvlášť s ukrajinskou a zvlášť s ruskou delegáciou, zmaril prekvapujúci vpád ukrajinských vojakov do Kurskej oblasti minulý týždeň, uviedli zdroje.
Rusko dlhodobo útočí raketami s plochou dráhou letu a dronmi na ukrajinskú energetickú infraštruktúru a spôsobuje nenapraviteľné škody na ukrajinských elektrárňach. Ukrajina zase útočí dronmi na ruské ropné zariadenia vrátane rafinérií a skladov paliva, čím znížila kapacitu Ruska v rafinérii o odhadom 15 percent a zvýšila ceny plynu vo svete, píše The Washington Post.
Niektoré osoby zapojené do rokovaní podľa zdrojov dúfali, že rokovania by mohli viesť k všeobecnejšej dohode o ukončení vojny. Jeden diplomat podľa denníka uviedol, že ruskí predstavitelia svoje stretnutie s katarskými vyjednávačmi prerušili po ukrajinskom vpáde do západného Ruska. Ruská delegácia to údajne označila za eskaláciu. Kyjev vraj o svojej cezhraničnej ofenzíve vopred neinformoval.
Rusko však rozhovory neodvolalo, iba požiadalo o čas, uviedol diplomat. Ukrajina chcela poslať svoju delegáciu do Dauhy aj tak, ale Katar to odmietol, pretože v jednostrannom stretnutí nevidel prínos.
Ukrajina nepozvala ruskú delegáciu na júnový mierový summit vo Švajčiarsku, ale ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj povedal, že na ďalší summit, ktorý by sa mal konať na jeseň, už Moskva pozvaná bude. Niektorí ukrajinskí predstavitelia a západní diplomati to vidia ako znamenie, že Kyjev je teraz otvorenejší rokovaniam s Ruskom.
Zelenskyj však tiež vyhlásil, že o plnohodnotnom prímerí by Kyjev uvažoval len v prípade, ak Rusko stiahne svojich vojakov z ukrajinského územia, vrátane Krymu, ktoré Rusko anektovalo v rozpore s medzinárodným právom už v roku 2014. Ruský prezident Vladimir Putin zase požaduje, aby Ukrajina Rusku najskôr odstúpila svoje štyri oblasti, ktoré Kremeľ vyhlásil za súčasť Ruska, a to aj s územím, ktoré teraz Moskva neokupuje. (ČTK, Washington Post)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Sybiha označil dohodu o nerastných surovinách za dôležitý míľnik v partnerstve medzi Ukrajinou a USA. Čítaj ďalej
Trump očakáva, že dohoda o nerastoch s Ukrajinou môže USA priniesť príjmy vo výške viac ako 350 miliárd dolárov. Čítaj ďalej
Dve osoby prišli o život a ďalších päť utrpelo zranenia pri rozsiahlom ruskom dronovom útoku na mesto Odesa. Čítaj ďalej
Spojené štáty a Ukrajina podpísali dohodu o nerastných surovinách. Čítaj ďalej
V Moskve sa bude 20. septembra konať hudobná súťaž s názvom Intervízia, je ruským rivalom medzinárodnej Eurovízie. Čítaj ďalej
Ukrajinský rabín piesňou nabáda Trumpa bojovať v mene dobra a pomôcť Ukrajine dosiahnuť spravodlivý a trvalý mier.
EÚ podľa Kallasovej pripravuje plán B na zachovanie sankcií Rusku v prípade, že USA upustia od mierových rokovaní. Čítaj ďalej
Estónsko dostalo šesť amerických salvových raketometov, ide o jeden z najväčších nákupov zbraní v krajine. Čítaj ďalej