Rusko zrejme rozširuje tieňovú flotilu pre skvapalnený plyn
Rusko rozširuje svoju tieňovú flotilu tankerov na prevoz skvapalneného plynu LNG. Má ísť o desiatky plavidiel.
Zdroje denníka The Financial Times poukazujú na nových, doteraz neidentifikovaných kupcov lodí s väzbami na Rusko.
Množstvo predtým neznámych spoločností, väčšinou registrovaných v Spojených arabských emirátoch (SAE), v priebehu posledného roka rýchlo získavalo lode schopné prepravovať LNG, čo zvyšovalo ich ceny. Záujem bol najmä o staršie lode.
Táto vlna nákupov pripomína už preukázané spôsoby budovania tieňovej flotily tankerov na prepravu ropy, na ktorú sa vzťahovali západné sankcie. Stopy týchto transakcií aj predtým viedli do SAE, píšu The Financial Times.
Hoci predaj ruského LNG postihli západné sankcie menej ako predaj ropy, Moskva sa pripravuje na možné sprísnenie obmedzení.
Podľa poradenskej firmy Windward od druhého štvrťroka 2023 viac ako 50 prepravcov LNG zmenilo vlastníctvo na spoločnosti so sídlom v SAE, pričom takéto transakcie boli ojedinelé.
Spoločnosť Kpler, ktorá sa zaoberá lodným biznisom, uvádza, že tieto zmeny na trhu s tankermi na LNG vykazujú prvky komplexnej siete potenciálne spojenej s ruskými záujmami.
Niektoré firmy so sídlom v Dubaji majú nepriehľadné vlastnícke štruktúry podobné tým, ktoré prevádzkujú moskovskú flotilu tieňových ropných tankerov. (Ukrajinská pravda)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Vydieranie, ukrajinské víťazstvo, nádej a Európa mimo hry. Čo vieme o nerastnej dohode medzi USA a Ukrajinou.
(SME)Trumpova administratíva upovedomila Kongres o zámere povoliť Ukrajine nákup vojenského materiálu z USA. Čítaj ďalej
Sybiha označil dohodu o nerastných surovinách za dôležitý míľnik v partnerstve medzi Ukrajinou a USA. Čítaj ďalej
Trump očakáva, že dohoda o nerastoch s Ukrajinou môže USA priniesť príjmy vo výške viac ako 350 miliárd dolárov. Čítaj ďalej
Dve osoby prišli o život a ďalších päť utrpelo zranenia pri rozsiahlom ruskom dronovom útoku na mesto Odesa. Čítaj ďalej
Spojené štáty a Ukrajina podpísali dohodu o nerastných surovinách. Čítaj ďalej
V Moskve sa bude 20. septembra konať hudobná súťaž s názvom Intervízia, je ruským rivalom medzinárodnej Eurovízie. Čítaj ďalej
Ukrajinský rabín piesňou nabáda Trumpa bojovať v mene dobra a pomôcť Ukrajine dosiahnuť spravodlivý a trvalý mier.