Vo vyhlásení zo summitu NATO lídri uviedli, že budúcnosť Ukrajiny je v Aliancii
Budúcnosť Ukrajiny je v NATO, uviedli lídri členských krajín vo vyhlásení zo summitu vo Washingtone.
Zároveň vyjadrili Ukrajine podporu na ceste k členstvu v Aliancii.
"Vítame konkrétny pokrok, ktorý Ukrajina dosiahla od summitu vo Vilniuse v oblasti požadovaných demokratických, hospodárskych a bezpečnostných reforiem. Keďže Ukrajina pokračuje v tejto dôležitej práci, budeme ju naďalej podporovať na jej nezvratnej ceste k plnej euroatlantickej integrácii vrátane členstva v NATO," píše sa vo vyhlásení.
Podľa vyhlásenia dostane Ukrajina pozvánku do Aliancie ak s tým budú spojenci súhlasiť a ak budú splnené všetky podmienky.
Loading
...
Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg uviedol, že na stretnutí lídrov sa rozhodli podniknúť ďalšie kroky k tomu, aby sa Ukrajina ešte viac priblížila k NATO a potvrdil podporu Ukrajiny na jej ceste k členstvu do Aliancie.
"Práca, ktorú teraz spoločne vykonávame, zabezpečí, že keď nastane správny čas, Ukrajina bude môcť bezodkladne vstúpiť. Nie je otázkou či, ale kedy," povedal Stoltenberg.
Šéf NATO zároveň oznámil vojenskú podporu pre Ukrajinu vo výške 40 miliárd eur. "NATO sa tak nestane súčasťou konfliktu, ale pomôže Ukrajine uplatniť jej právo na sebaobranu," vyhlásil Stoltenberg a dodal, že Aliancia nechce vojnu predĺžiť, ale ju čo najskôr ukončiť.
"Najrýchlejší spôsob ako ukončiť vojnu, je vojnu prehrať. Ale to neprinesie mier, prinesie to len okupáciu. Takže ak nechceme, aby Ukrajina prehrala, ak sa nechceme skloniť pred Putinom, musíme prejaviť odhodlanie a rozhodnosť," uviedol generálny tajomník NATO. (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Pri ruskom raketovom útoku na mesto Sumy zahynuli traja ľudia a ďalších 11 vrátane detí utrpelo zranenia. Čítaj ďalej
Ruský prezident Putin a izraelský premiér Netanjahu počas telefonátu diskutovali aj o vzájomných vzťahoch. Čítaj ďalej
Kremeľ potvrdil stretnutie Roberta Fica s Vladimirom Putinom 9. mája v Moskve.
(TASR)Ukrajina varovala pred účasťou zahraničných vojsk na oslavách v Rusku 9. mája. Čítaj ďalej
Mýtus o oslobodení bol obzvlášť úspešnou súčasťou komunistickej propagandy. Píše Arpád Soltész.
(SME)Fico s Ruskom dotovali opravu cintorína v Michalovciach. S Bratčikovom si tam podali ruky.
(Korzár)Vstup Ukrajiny do EÚ nie je dobrý obchod. Nie je pridanou hodnotou, ale bude znamenať krach, napísal Viktor Orbán. Čítaj ďalej
Rusko a Ukrajina si vymenili po 205 vojnových zajatcov, oznámilo ruské ministerstvo obrany. Čítaj ďalej