Bardella je za posielanie zbraní Ukrajine a zotrvania Francúzska vo velení NATO
Francúzska krajná pravica by v prípade víťazstva vo voľbách nežiadala o odchod Francúzska zo strategického velenia NATO.
Na veľtrhu vojenskej techniky Eurosatory v meste Villepinte pri Paríži to povedal líder francúzskej krajne pravicovej strany Národné združenie Jordan Bardella s tým, že neplánuje spochybňovať záväzky, ktoré Francúzsko prijalo na medzinárodnej scéne.
S odkazom na ruskú inváziu na Ukrajinu Bardella uviedol, že „Francúzsko nesmie opustiť vojenské velenie NATO, kým sme vo vojne, pretože by to značne oslabilo zodpovednosť Francúzska na európskej scéne a, samozrejme, aj jeho dôveryhodnosť vo vzťahu k jeho spojencom."
Odvolal tak predvolebný sľub jeho strany z obdobia prezidentských volieb v roku 2022. „Prioritou bude opustiť integrované velenie NATO,“ konštatoval vtedy manifest Národného združenia.
Obrat politiky strany prichádza v čase, keď zmierňuje svoje postoje v snahe získať voličov mimo svojej tradičnej základne pred parlamentnými voľbami, ktoré sa vo Francúzsku budú konať 30. júna a 7. júla.
Bardella zároveň potvrdil svoje rozhodné odmietanie vyslania vojakov na Ukrajinu.
„Na rozdiel od prezidenta republiky som proti vyslaniu francúzskych vojakov na Ukrajinu,“ povedal v súvislosti s marcovým vyjadrením Emmanuela Macrona, že vyslanie západných vojakov na Ukrajinu by nemalo byť vylúčené.
Bardella dodal, že podporuje ďalšie francúzske dodávky zbraní, munície a iného vojenského vybavenia, „aby sa Ukrajina mohla chrániť“, ale neželá si riziko akejkoľvek priamej eskalácie. (SITA)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Trumpova administratíva upovedomila Kongres o zámere povoliť Ukrajine nákup vojenského materiálu z USA. Čítaj ďalej
Sybiha označil dohodu o nerastných surovinách za dôležitý míľnik v partnerstve medzi Ukrajinou a USA. Čítaj ďalej
Trump očakáva, že dohoda o nerastoch s Ukrajinou môže USA priniesť príjmy vo výške viac ako 350 miliárd dolárov. Čítaj ďalej
Dve osoby prišli o život a ďalších päť utrpelo zranenia pri rozsiahlom ruskom dronovom útoku na mesto Odesa. Čítaj ďalej
Spojené štáty a Ukrajina podpísali dohodu o nerastných surovinách. Čítaj ďalej
V Moskve sa bude 20. septembra konať hudobná súťaž s názvom Intervízia, je ruským rivalom medzinárodnej Eurovízie. Čítaj ďalej
Ukrajinský rabín piesňou nabáda Trumpa bojovať v mene dobra a pomôcť Ukrajine dosiahnuť spravodlivý a trvalý mier.
EÚ podľa Kallasovej pripravuje plán B na zachovanie sankcií Rusku v prípade, že USA upustia od mierových rokovaní. Čítaj ďalej