Na Ukrajine začali prepúšťať väzňov, ktorí chcú slúžiť v armáde
Ukrajina začala prepúšťať väzňov, aby mohli vstúpiť do armády, vyplýva zo súdnych dokumentov.
Podľa nového zákona je možné podmienečne prepustiť väzňov, ktorí sú pripravení bojovať, informuje agentúra AFP.
Súd v západoukrajinskom meste Chmeľnyckyj uviedol, že v utorok rozhodol o podmienečnom prepustení dvoch mužov odsúdených za krádež a narodených v rokoch 2000 a 1981, aby mohli vstúpiť do ukrajinskej Národnej gardy.
"Obaja muži sú spôsobilí na vojenskú službu zo zdravotného hľadiska, prešli psychologickým a odborným výberom a sú dostatočne fyzicky zdatní," uviedol súd.
Muži budú pod dozorom a nebudú môcť opustiť svoju vojenskú jednotku alebo cestovať z osobných dôvodov bez povolenia veliteľa.
Ukrajinská vláda uviedla, že o prijatie do armády požiadalo na základe nedávno prijatého zákona vyše tritisíc väzňov.
Týka sa len väzňov, ktorým do konca trestu zostávajú menej než tri roky.
Ukrajina pristúpila k tomuto kroku v čase, keď čelí nedostatku vojakov. Podobne postupovalo aj Rusko, ktoré od začiatku vojny poslalo do bojov na Ukrajine desiatky tisíc trestancov, pričom im sľúbilo amnestiu. (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Výdavky Španielska na obranu sú nespravodlivé voči ostatným štátom NATO, tvrdí americký prezident Trump. Čítaj ďalej
V Dnipre vyhlásili stredu za deň smútku za obete ruských útokov, v krajine zabili najmenej 26 civilistov a vyše 200 ďalších ich zranili. Čítaj ďalej
Fínsko pokračuje v stavbe plota na hranici s Ruskom, dokončilo ďalší úsek. Čítaj ďalej
Summit NATO sa zúžil na jednu tému. Znižuje sa tak pravdepodobnosť sporov.
(SME)Pellegrini s Kaliňákom odleteli na summit NATO schváliť slabú dohodu. Budú cesty a nemocnice, sľubujú svojim voličom.
(SME)Po ruskom útoku na Dnipro Zelenskyj žiada od spojencov, aby dôslednejšie zasiahli voči exportu komponentov do zbraní. Čítaj ďalej
Z geopolitického nástroja robia domácu predvolebnú rekvizitu. Sme veteráni v podkopávaní sankcií. Komentuje Beata Balogová.
(SME)Spôsoby financovania Ruskom okupovaných ukrajinské oblastí boli témou na ekonomickom fóre v Petrohrade. Čítaj ďalej