Kritici Kremľa tvrdia, že Rusko sa zameriava na svojich nepriateľov v zahraničí vraždami, otravami a obťažovaním
Odporcovia Putina sa čoraz viac obávajú ruských spravodajských služieb, a to aj v krajinách, ktoré kedysi vnímali ako bezpečné.
Kremeľ síce popiera, že by prenasledoval v zahraničí svojich oponentov, no dôkazy svedčia proti Moskve.
Od vypuknutia vojny na Ukrajine sú známe viaceré prípady. Ruského pilota, ktorý vlani na Ukrajinu previezol vrtuľník Mi-8, našli mŕtveho v Španielsku.
Ruského opozičného aktivistu napadli v litovskom Vilniuse, kde ho udierali kladivom a v Nemecku ochorel ruský novinár, u ktorého bolo podozrenie z otravy.
„Práve sme utiekli z Ruska a mali sme ilúziu, že sme utiekli z väzenia,“ povedala novinárka Irina Dolininová, ktorá pracuje pre nezávislý portál Dôležité príbehy so sídlom v Prahe.
Dolininová a jej kolegyňa Alesia Marochovská boli v roku 2023 obťažované, čo viedlo k obavám, že sú pod dohľadom. Dostali výhražné správy prostredníctvom komentárov na webovej stránke média a varovania, aby necestovali na konferenciu do Švédska. Vyhrážka dokonca obsahovala čísla leteniek a rezervácie hotelov.
„Bolo chybou myslieť si, že tu sme v bezpečí," povedala Dolininová pre agentúru AP.
Medzi najznámejšie prípady prenasledovania a likvidácie oponentov Kremľa patrí sovietsky revolučný disident Leon Trockij, ktorého zabili v roku 1940 v Mexiku po tom, ako ho sovietsky agent napadol cepínom, či Georgij Markov, disident pracujúci pre bulharskú verziu BBC, ktorý zomrel v roku 1978 v Londýne po bodnutí dáždnikom s otrávenou špičkou.
Británia bola miestom aj ďalších otráv, ktoré mali na svedomí Putinove bezpečnostné služby. Bývalý ruský spravodajský dôstojník Alexander Litvinenko zomrel v roku 2006 po vypití čaju s rádioaktívnym polóniom-210 a bývalý špión Sergej Skripaľ a jeho dcéra v roku 2018 vážne ochoreli, ale zotavili sa po útoku nervovoparalytickou látkou zo sovietskej éry.
Bezpečnostný expert Andrej Soldatov tvrdí, že Rusko prenasleduje množstvo ľudí, aj keď mnohí „vyzerajú a znejú úplne bezvýznamne“. Je to podľa neho spôsobené tým, že ruské úrady veria, že „by sa raz mohli vrátiť do krajiny a úplne ju zničiť“. (SITA)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Ruský prezident Putin a izraelský premiér Netanjahu počas telefonátu diskutovali aj o vzájomných vzťahoch. Čítaj ďalej
Kremeľ potvrdil stretnutie Roberta Fica s Vladimirom Putinom 9. mája v Moskve.
(TASR)Ukrajina varovala pred účasťou zahraničných vojsk na oslavách v Rusku 9. mája. Čítaj ďalej
Mýtus o oslobodení bol obzvlášť úspešnou súčasťou komunistickej propagandy. Píše Arpád Soltész.
(SME)Fico s Ruskom dotovali opravu cintorína v Michalovciach. S Bratčikovom si tam podali ruky.
(Korzár)Vstup Ukrajiny do EÚ nie je dobrý obchod. Nie je pridanou hodnotou, ale bude znamenať krach, napísal Viktor Orbán. Čítaj ďalej
Rusko a Ukrajina si vymenili po 205 vojnových zajatcov, oznámilo ruské ministerstvo obrany. Čítaj ďalej
Ruská armáda zvyšuje hrozbu incidentov v oblasti Baltského mora, uviedlo lotyšské vojenské spravodajstvo. Čítaj ďalej