Vzťahy Slovenska a Česka sú nadštandardné, hrozbou je populizmus, zhodli sa KDH a KDU-ČSL
Vzťahy Slovenska a Česka sú nadštandardné, hrozbou je populizmus, zhodli sa KDH a KDU-ČSL na rokovaní v Brne.
Zrušené konzultácie medzi slovenskou a českou vládou nič nemenia na nadštandardných vzťahoch oboch krajín.
Zhodli sa na tom predstavitelia KDH a KDU-ČSL na rokovaní v Brne. Za spoločnú hrozbu označili nástup populizmu a nárast ruského vplyvu, Informovalo o tom tlačové oddelenie KDH a KDU-ČSL.
"Jedna zrušená medzivládna konzultácia nič nemení na našich nadštandardných vzťahoch," zdôraznil český minister životného prostredia a podpredseda KDU-ČSL Petr Hladík.
Minister pôdohospodárstva Marek Výborný dodal, že Slovensko je pre ČR napriek odloženej medzivládnej spolupráci jedným z hlavných zahraničných partnerov.
Strany sa tiež zhodli, že sa v oboch krajinách stretávajú s nástupom populizmu a nárastom ruského vplyvu, čo označili za hrozbu. "Stretávame sa so spoločným problémom, a to je vzostup populistických strán, ktoré ohrozujú podstatu demokracie. Chcem zdôrazniť, že Slovákov stále považujem za bratov. S čím mám problém, je populizmus a podpora Putinovho režimu," dodal Hladík.
Podpredseda a poslanec KDH Marián Čaučík podotkol, že českí partneri pozvali slovenských kresťanských demokratov na Moravu v čase, keď tam mala rokovať vláda SR a ČR. Cieľom bolo podľa neho vyslať signál, že Slovensko aj KDH má v zahraničí partnerov a vie spolupracovať.
"Táto spolupráca je o to dôležitejšia v čase, keď vidíme, že sloboda a demokracia nám nepadli z oblohy, ale, naopak, je potrebné aj po novembri 89 bojovať. Vážime si toto dlhoročné partnerstvo a v zápase o demokraciu budeme pokračovať aj naďalej," dodal.
Česko začiatkom marca v reakcii na postoj SR k vojne na Ukrajine odložilo česko-slovenské medzivládne konzultácie.
Zdôvodnilo to nesúhlasom s niektorými krokmi slovenskej vlády v oblasti zahraničnej politiky, ako napríklad stretnutím šéfa slovenskej diplomacie Juraja Blanára s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom v Turecku. Šéf českej diplomacie Jan Lipavský začiatkom apríla uviedol, že hoci rozhodnutie Česka vzťahy medzi krajinami ovplyvnilo, ostávajú "veľmi dobré". (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Trumpova administratíva upovedomila Kongres o zámere povoliť Ukrajine nákup vojenského materiálu z USA. Čítaj ďalej
Sybiha označil dohodu o nerastných surovinách za dôležitý míľnik v partnerstve medzi Ukrajinou a USA. Čítaj ďalej
Trump očakáva, že dohoda o nerastoch s Ukrajinou môže USA priniesť príjmy vo výške viac ako 350 miliárd dolárov. Čítaj ďalej
Dve osoby prišli o život a ďalších päť utrpelo zranenia pri rozsiahlom ruskom dronovom útoku na mesto Odesa. Čítaj ďalej
Spojené štáty a Ukrajina podpísali dohodu o nerastných surovinách. Čítaj ďalej
V Moskve sa bude 20. septembra konať hudobná súťaž s názvom Intervízia, je ruským rivalom medzinárodnej Eurovízie. Čítaj ďalej
Ukrajinský rabín piesňou nabáda Trumpa bojovať v mene dobra a pomôcť Ukrajine dosiahnuť spravodlivý a trvalý mier.
EÚ podľa Kallasovej pripravuje plán B na zachovanie sankcií Rusku v prípade, že USA upustia od mierových rokovaní. Čítaj ďalej