Unijní ministri zahraničia budú v Luxemburgu rokovať o Ukrajine a Iráne
Unijní ministri zahraničia budú v Luxemburgu rokovať o Ukrajine a situácii na Blízkom východe.
K rokovaniam sa pripoja aj unijní ministri obrany. Členské štáty EÚ teraz riešia, ako Ukrajine ešte viac pomôcť, najmä pokiaľ ide o systémy protivzdušnej obrany.
Prostredníctvom videokonferencie sa s ministrami spojí aj ukrajinský minister zahraničia Dmytro Kuleba a minister obrany Rustom Umerov, ktorí ich oboznámia s aktuálnou situáciou v krajine.
Rokovať by sa malo aj o využití výnosov z ruských aktív zmrazených v Európe, táto téma však ešte nebola uzavretá. Európska komisia už v marci navrhla, aby sa 90 percent výnosov z týchto aktív použilo na nákup zbraní pre Ukrajinu.
Zvyšných desať percent by malo byť prevedených do rozpočtu EÚ a použitých pri rekonštrukcii krajiny. Niektoré štáty však majú s využitím peňazí na vojenské účely problém.
Ministri budú debatovať aj o rozšírení sankcií voči Iránu po jeho útoku proti Izraelu. (ČTK)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Ukrajinské drony v noci útočili na juh a juhozápad Ruska. Najvážnejšie škody spôsobili v Novorossijsku. Čítaj ďalej
Rusko vykonalo dronový útok na mesto Charkov, zranenia utrpelo takmer 50 ľudí. Čítaj ďalej
Ukrajinský dronový útok v Doneckej oblasti zranil osem hasičov, tvrdí ruské ministerstvo pre mimoriadne situácie. Čítaj ďalej
USA schválili dohodu s Ukrajinou o výcviku a vybavení pre stíhačky F-16, ktorých dodávky schválil bývalý prezident Joe Biden. Čítaj ďalej
USA ustupujú zo svojej účasti na mierových rokovaniach medzi Ruskom a Ukrajinou s cieľom ukončiť vojnu, no nesťahujú sa úplne. Čítaj ďalej
Ukrajinská armáda zajala viacerých občanov Toga, ktorí bojovali na Ukrajine na strane ruskej armády. Čítaj ďalej
Ruská ekonomika sa v prvom kvartáli rekordne spomalila. Hrubý domáci produkt krajiny stúpol len o 1,7 percenta.
(SITA)Americkí republikáni už chystajú kladivo na Rusko a jeho spojencov. Môže dopadnúť aj na Slovensko.
(SME)