Organizácia Človek v ohrození za dva roky vojny pomohla vyše 218-tisíc ľuďom
Nezisková organizácia Človek v ohrození pomohla za dva roky vojny na Ukrajine 218 300 ľuďom a je pripravení pomáhať ďalej.
Organizácia pomáha priamo na území Ukrajiny, pracuje s deťmi aj so seniormi, obnovuje protiletecké kryty, rekonštruuje ubytovacie zariadenia, organizuje letné tábory, sedenia so psychológmi, stavia modulárne domy a tiež detské ihriská.
„Napriek tomu, že občas zažívame únavu a vyčerpanie aj my, aj ďalej sa budeme snažiť pomáhať tým, ktorí to potrebujú a budeme to robiť dovtedy, kým to bude potrebné," uviedla riaditeľka Človeka v ohrození Andrea Najvirtová.
„Zároveň na Slovensku aktívne pracujeme s ľuďmi z Ukrajiny, ktorým sa snažíme čo možno najviac uľahčiť život v našej krajine. V rámci našich Programov sociálnej integrácie im konštantne pomáhame s psychosociálnou podporou, hľadaním ubytovania, škôlok, škôl, zamestnania či zdravotnej starostlivosti," priblížila organizácia a dodala, že sa Ukrajincov snažia prepájať so slovenskou komunitou, doučujú ich slovenčinu a organizujú pre nich voľnočasové aktivity.
Aktívne pomáhali najmä v Zakarpatskej oblasti, neskôr pomoc rozšírili aj do ďalších regiónov na západe, juhu, severe a východe krajiny. Do Zakarpatského, Ivano-Frankovského, Chersonského, Černihivského a Kyjivského regiónu Človek v ohrození distribuoval viac ako 3 800 ton materiálnej pomoci.
„Zrekonštruovali sme a zariadili príbytky a zlepšili tak životné podmienky 1 790 ľudí a ubytovali v nich ďalších vyše 1 200 ľudí. Do 32 modulárnych domov sme zabezpečili kompletné vybavenie od nábytku, cez kuchynské potreby až po matrace a posteľnú bielizeň. Dodali sme 2 652 ton palivového dreva na podporu 600 rodín," spresnila organizácia s tým, že pre najzraniteľnejších pripravili aj 4 918 potravinových balíčkov.
„Distribuovali sme zimné oblečenie vnútorne vysídleným osobám a darovali vyše 600 poukážok na nákup zimného oblečenia pre deti. Poskytli sme viac ako 11 700 intervencií približne 20-tisíc ľuďom. Išlo najmä o individuálne alebo skupinové psychologické sedenia s odborníkmi," doplnila organizácia, ktorá zorganizovala aj viac ako 11-tisíc hodín voľnočasových aktivít a viac ako tisíc detí sa zúčastnilo detských letných táborov.
„Zorganizovali sme 150 komunitných podujatí pre viac ako 4 100 ľudí, ktoré spojili vnútorne vysídlené osoby s miestnou komunitou. Opravili a zariadili sme 20 priestorov vhodných pre deti, 20 protileteckých krytov a vybudovali 20 detských ihrísk. Zorganizovali sme školenia pre dobrovoľníkov, psychológov, sociálnych pracovníkov, učiteľov, vedúcich a zamestnancov kolektívnych centier," vymenovala organizácia.
Pokračovala s tým, že nadviazali aj partnerstvá so 77 miestnymi a medzinárodnými mimovládnymi organizáciami a tiež s 27 oddeleniami pre vzdelávanie. Podporili aj viac ako 70 čiastkových grantových projektov na pomoc ukrajinským ľuďom. (SITA)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Vydieranie, ukrajinské víťazstvo, nádej a Európa mimo hry. Čo vieme o nerastnej dohode medzi USA a Ukrajinou.
(SME)Trumpova administratíva upovedomila Kongres o zámere povoliť Ukrajine nákup vojenského materiálu z USA. Čítaj ďalej
Sybiha označil dohodu o nerastných surovinách za dôležitý míľnik v partnerstve medzi Ukrajinou a USA. Čítaj ďalej
Trump očakáva, že dohoda o nerastoch s Ukrajinou môže USA priniesť príjmy vo výške viac ako 350 miliárd dolárov. Čítaj ďalej
Dve osoby prišli o život a ďalších päť utrpelo zranenia pri rozsiahlom ruskom dronovom útoku na mesto Odesa. Čítaj ďalej
Spojené štáty a Ukrajina podpísali dohodu o nerastných surovinách. Čítaj ďalej
V Moskve sa bude 20. septembra konať hudobná súťaž s názvom Intervízia, je ruským rivalom medzinárodnej Eurovízie. Čítaj ďalej
Ukrajinský rabín piesňou nabáda Trumpa bojovať v mene dobra a pomôcť Ukrajine dosiahnuť spravodlivý a trvalý mier.