WSJ: Dodávkam munície na Ukrajinu prekáža aj nezlučiteľnosť delostreleckých zbraní
Zahraničným dodávkam munície na Ukrajinu bráni aj nezlučiteľnosť medzi muníciou a zbraňami od výrobcov.
Upozornil na to denník The Wall Street Journal. Konštatoval tiež, že plán, podľa ktorého mala na Ukrajinu cez Britániu plynúť munícia z Japonska, nevyšiel. To mohla spôsobiť práve nemožnosť zladiť muníciu s delostreleckými systémami.
Japonsko uplatňuje zákaz na vývoz zbraní do krajín zapojených do bojových konfliktov. V decembri však svoje pravidlá týkajúce sa vývozu rozvoľnilo. Oznámilo, že pri zbraniach vyrábaných v Japonsku pod licenciou z cudzích krajín umožní ich export do týchto štátov. Tak vznikla iniciatíva, kedy mala japonská spoločnosť vyrobiť vysoko žiadané delostrelecké granáty kalibru 155 milimetrov a dodať ich do Británie s tým, že Londýn bude mať možnosť ich neskôr poslať na Ukrajinu.
Po preskúmaní, či by mohla britská armáda používať muníciu kalibru 155 milimetrov japonskej spoločnosti Komatsu, ale Londýn od iniciatívy upustil bez toho, aby došlo na formálny návrh japonskej strane, zistil denník od nemenovaných zdrojov. Objem munície, ktorej by Komatsu mohlo Británii dodať, bol podľa osôb oboznámených s tou problematikou navyše obmedzený.

Delostrelecké granáty kalibru 155 milimetrov sú v krajinách NATO považované za štandardizovanú muníciu, ktorá by mala byť použiteľná v kombinácii so zbraňami jednotlivých členských krajín. V praxi ale táto munícia a zbrane nie sú vždy kompatibilné, poznamenal americký list s tým, že niekedy môžu vyvstať bezpečnostné problémy. Bezpečnostné protokoly podľa denníka vyžadujú, aby bola munícia otestovaná, kým ju možno začať používať v kombinácii so zbraňami cudzích krajín.
"Kombinácie strelného prachu a projektilov nie sú vždy zameniteľné," povedal pre denník bývalý dôstojník delostrelectva v americkom námorníctve Mark Cancian, ktorý v súčasnosti pôsobí vo washingtonskom Centre pre strategické a medzinárodné štúdiá (CSIS).
Aj podľa predsedu Vojenského výboru NATO Roba Bauera sú medzi delostreleckými zbraňami v jednotlivých krajinách rozdiely. "V súčasnom systéme je každý delostrelecký systém vyrobený trošku rozdielne," uviedol Bauer v októbri počas jedného zo svojich prejavov. Výrobcovia z členských krajín podľa neho produkujú 14 rôznych typov systémov využívajúcich muníciu kalibru 155 milimetrov a ďalšie štyri typy sú vo vývoji.
Zabezpečenie delostreleckej munície pre Ukrajinu je jedným z kľúčových problémov, poznamenal WSJ. Ukrajinská armáda podľa neho denne spotrebuje asi tisícku delostreleckých nábojov. Snahy západných štátov dodať Ukrajine značné množstvo tejto munície ale zatiaľ priniesli zmiešané výsledky. Kým USA podľa listu od začiatku vojny na Ukrajine svoju výrobu munície kalibru 155 milimetrov zdvojnásobili, Európska únia je v dodávkach pomalšia a zatiaľ sa jej nepodarilo naplniť sľub z vlaňajšieho marca, že Ukrajine poskytne milión kusov týchto nábojov. (ČTK)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Sybiha označil dohodu o nerastných surovinách za dôležitý míľnik v partnerstve medzi Ukrajinou a USA. Čítaj ďalej
Trump očakáva, že dohoda o nerastoch s Ukrajinou môže USA priniesť príjmy vo výške viac ako 350 miliárd dolárov. Čítaj ďalej
Dve osoby prišli o život a ďalších päť utrpelo zranenia pri rozsiahlom ruskom dronovom útoku na mesto Odesa. Čítaj ďalej
Spojené štáty a Ukrajina podpísali dohodu o nerastných surovinách. Čítaj ďalej
V Moskve sa bude 20. septembra konať hudobná súťaž s názvom Intervízia, je ruským rivalom medzinárodnej Eurovízie. Čítaj ďalej
Ukrajinský rabín piesňou nabáda Trumpa bojovať v mene dobra a pomôcť Ukrajine dosiahnuť spravodlivý a trvalý mier.
EÚ podľa Kallasovej pripravuje plán B na zachovanie sankcií Rusku v prípade, že USA upustia od mierových rokovaní. Čítaj ďalej
Estónsko dostalo šesť amerických salvových raketometov, ide o jeden z najväčších nákupov zbraní v krajine. Čítaj ďalej