SME
  1. SME Minúta
  2. Svet
  3. ČR poslala Kyjevu vojenskú pomoc za stovky miliónov eur, ďalšiu už nemá
12. 12. 2023
|
12:29
|
Svet

ČR poslala Kyjevu vojenskú pomoc za stovky miliónov eur, ďalšiu už nemá

Od začiatku vojny na Ukrajine vlani vo februári dodalo Česko Kyjevu vojenské vybavenie v hodnote 6,2 miliardy korún (viac než 250 miliónov eur).

Hodnota vydaných licencií na komerčné dodávky vojenského materiálu dosiahla zhruba 117 miliárd korún (takmer 4,8 miliardy eur). Uviedla to česká ministerka obrany Jana Černochová.

Česko dodalo ukrajinskej armáde napríklad bojové vrtuľníky, tanky, bojové vozidlá pechoty, samohybné húfnice či raketomety vrátane munície. Ďalší vojenský materiál však Kyjevu posielať nebude. "Pomoc Ukrajine bude v nejakej miere pokračovať, hoci to nebude formou vojenského materiálu, lebo vojenský materiál vhodný na poslanie Ukrajine už nemáme," povedala česká ministerka.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pokračovať bude napríklad pomoc v podobe výcviku ukrajinských vojakov alebo v rámci koalícií vytvorených s inými štátmi, napríklad takzvanej odmínovacej koalícii, v ktorej je aj Slovensko. Rovnako bude pokračovať humanitárna pomoc. "Budeme robiť to, čo robíme, ale bez posielania vojenskej pomoci. Už máme len zvyšok, ktorý tam chceme poslať, a nič ďalšie nemáme možnosť posielať," priblížila.

Ministerka však zdôraznila, že pomocou sú aj vydané licencie na komerčné dodávky vojenského materiálu, ktoré rezort obrany koordinuje. Z projektov v hodnote 117 miliárd korún sa podľa jej slov už realizovala necelá polovica za viac ako 51 miliárd.

Na bilančnej tlačovej konferencii, na ktorej česká ministerka hodnotila dva roky svojho pôsobenia na čele rezortu, vyzdvihla napríklad zákonné ukotvenie dvoch percent HDP na obranu či niektoré dôležité projekty. Za historicky najvýznamnejšie označila nákup stíhačiek 5. generácie F-35 a začiatok budovania ťažkej mechanizovanej brigády v podobe nákupu 246 bojových vozidiel pechoty CV90. Pripomenula aj uzavretie dohody so Spojenými štátmi v oblasti obrany (DCA) či snahu o intenzívnejší nábor ľudí do ozbrojených zložiek.

Černochová sa chce v budúcnosti okrem iného zamerať aj na to, aby rezort obrany viac verejnosti vysvetľoval dôležitosť armády, jej plány či dôvody, prečo nakupuje novú techniku. "Nechceme nikoho strašiť, ale nebudeme ľuďom klamať a hovoriť, že všetko je zaliate slnkom a že sa v našom regióne nič nedeje. Deje sa toho veľa a my na to musíme byť pripravení," dodala ministerka. (TASR)

SkryťVypnúť reklamu

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine

12:47
Svet

Sybiha označil dohodu o nerastných surovinách za dôležitý míľnik v partnerstve medzi Ukrajinou a USA.  Čítaj ďalej

12:25
Svet

Trump očakáva, že dohoda o nerastoch s Ukrajinou môže USA priniesť príjmy vo výške viac ako 350 miliárd dolárov.  Čítaj ďalej

06:14
Svet

Dve osoby prišli o život a ďalších päť utrpelo zranenia pri rozsiahlom ruskom dronovom útoku na mesto Odesa. Čítaj ďalej

Zdroj DSNS.GOV.UA
00:10
Svet
Dôležité

Spojené štáty a Ukrajina podpísali dohodu o nerastných surovinách. Čítaj ďalej

Povrchová baňa na ilmenit v centrálnej oblasti Kirovohradu.
Zdroj SITA/AP
22:22
Svet

V Moskve sa bude 20. septembra konať hudobná súťaž s názvom Intervízia, je ruským rivalom medzinárodnej Eurovízie. Čítaj ďalej

22:08
Svet

Ukrajinský rabín piesňou nabáda Trumpa bojovať v mene dobra a pomôcť Ukrajine dosiahnuť spravodlivý a trvalý mier.

Čítaj ďalej
21:34
Svet

EÚ podľa Kallasovej pripravuje plán B na zachovanie sankcií Rusku v prípade, že USA upustia od mierových rokovaní. Čítaj ďalej

21:06
Svet

Estónsko dostalo šesť amerických salvových raketometov, ide o jeden z najväčších nákupov zbraní v krajine. Čítaj ďalej

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 674
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 457
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 733
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 412
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 448
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 598
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 975
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 194
SkryťZatvoriť reklamu