Eurokomisárka Jourová ocenila boj Ukrajiny proti korupcii
Podpredsedníčka eurokomisie Věra Jourová pochválila boj Ukrajiny proti korupcii. Dodala však, že v krajine, ktorá dúfa vo vstup do Európskej únie, treba urobiť v tomto smere ešte viac.
Eurokomisia v novembri odporučila, aby 27-členná EÚ oficiálne začala prístupové rokovania, keď Ukrajina splní niekoľko zvyšných podmienok vrátane ďalšieho posilňovania protikorupčných opatrení. Začatie prístupových rokovaní s Ukrajinou majú schvaľovať lídri Únie na summite v decembri.
Podpredsedníčka EK Jourová v pondelok na tlačovej konferencii v Kyjeve porovnala súčasné snahy Ukrajiny so situáciou v roku 2017 a vyhlásila, že je ohromená zlepšením.
"Necítila som tú energiu a silné odhodlanie. Dnes som v úplne inom štáte v porovnaní s rokom 2017. Myslím si, že Ukrajinci sú už otrávení starou Ukrajinou a chcú nový (spoločenský) systém. Chcú vidieť dobre fungujúce inštitúcie, trestné stíhanie a vyšetrovanie prípadov organizovaného zločinu korupcie na všetkých úrovniach – nie iba veľkých rýb, ale aj na nižších úrovniach," povedala Jourová.
Prípady úplatkárstva sú čoraz viditeľnejšie, pretože Ukrajina sa zlepšuje v ich odhaľovaní, ocenila komisárka. Informovala, že toto posolstvo prinesie do Bruselu a členským štátom, ktoré v súčasnosti diskutujú o začatí prístupových rokovaní s Ukrajinou.
Dodala však, že ešte stále sú určité opatrenia, ktoré treba urobiť, napríklad prijať zákon o lobingu. (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Sybiha označil dohodu o nerastných surovinách za dôležitý míľnik v partnerstve medzi Ukrajinou a USA. Čítaj ďalej
Trump očakáva, že dohoda o nerastoch s Ukrajinou môže USA priniesť príjmy vo výške viac ako 350 miliárd dolárov. Čítaj ďalej
Dve osoby prišli o život a ďalších päť utrpelo zranenia pri rozsiahlom ruskom dronovom útoku na mesto Odesa. Čítaj ďalej
Spojené štáty a Ukrajina podpísali dohodu o nerastných surovinách. Čítaj ďalej
V Moskve sa bude 20. septembra konať hudobná súťaž s názvom Intervízia, je ruským rivalom medzinárodnej Eurovízie. Čítaj ďalej
Ukrajinský rabín piesňou nabáda Trumpa bojovať v mene dobra a pomôcť Ukrajine dosiahnuť spravodlivý a trvalý mier.
EÚ podľa Kallasovej pripravuje plán B na zachovanie sankcií Rusku v prípade, že USA upustia od mierových rokovaní. Čítaj ďalej
Estónsko dostalo šesť amerických salvových raketometov, ide o jeden z najväčších nákupov zbraní v krajine. Čítaj ďalej