Severná Kórea mohla poskytnúť Rusku až pol milióna delostreleckých granátov
Výroba delostreleckých granátov a ich dovoz zo Severnej Kórey umožní ruským silám udržať dostatočnú mieru delostreleckej paľby na Ukrajine aj v roku 2024, aj keď na nižšej úrovni ako v roku 2022, píše Inštitút pre štúdium vojny.
Vedúci spravodajského strediska estónskych obranných síl plukovník Ants Kiviselg uviedol, že Rusku stále zostávajú približne štyri milióny delostreleckých granátov, ktoré môžu ruské sily použiť na vojnu „nízkej intenzity“ počas ďalšieho roka.
Kiviselg na základe spravodajských údajov poznamenal, že Severná Kórea poslala do Ruska až tisíc kontajnerov munície, z ktorých každý obsahoval 300 až 500 kusov delostreleckej munície.
Estónsky predstaviteľ odhadol, že Severná Kórea mohla poskytnúť Rusku až pol milióna kusov munície, čo môže pri súčasnej dennej miere spotreby približne 10-tisíc nábojov denne vydržať až jeden mesiac.
Ukrajinský vojenský analytik Petro Černyk informoval, že ruské sily v súčasnosti vypália približne 15-tisíc nábojov denne, čo je výrazne menej ako v lete 2022, Vtedy denne použili 45 až 80-tisíc nábojov.
Západné zdroje a satelitné snímky však potvrdili, že severokórejské dodávky, väčšinou pozostávajúce z delostreleckých granátov, sa výrazne zvýšili, keďže Rusko a Severná Kórea v septembri aj oficiálne zvýšili vojensko-technickú spoluprácu, pripomína americký think-tank.
Na základe západných odhadov výrobnej kapacity ruského delostrelectva a pokračujúceho exportu severokórejského delostrelectva bude Rusko v dohľadnej budúcnosti pravdepodobne schopné udržiavať dostatočnú rýchlosť paľby.
Zníženie miery ruskej paľby by mohlo brániť vykonávaniu rozsiahlych útokov, ale neohrozia obranné operácie.
Pre vývoj vojny bude kľúčové, aké množstvo delostreleckej munície dostane Ukrajina od spojencov.
Loading
...
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Únia plánuje uvaliť na Rusko najprísnejšie sankcie od začiatku invázie, uviedol francúzsky minister zahraničia. Čítaj ďalej
V ukrajinskom Ľvove zomrel 31-ročný muž, ktorého podľa príbuzných v júni násilne zaradili do armády. Čítaj ďalej
Na ropnú rafinériu Iľskij v Krasnodarskom kraji na juhu Ruska udreli ukrajinské drony s dlhým doletom. Čítaj ďalej
Zelenskyj a britský premiér Starmer telefonovali o pomoci Ukrajine a pripravovanej schôdzke koalície ochotných. Čítaj ďalej
Minister Takáč vyjadril znepokojenie nad návrhom Európskej komisie na navýšenie colných kvót z Ukrajiny. Čítaj ďalej
Kolaps dopravy na ruských letiskách pre útok ukrajinských dronov znamenal meškanie takmer dvetisíc letov. Čítaj ďalej
Holandsko nasadí na jeseň svoje stíhačky na ochranu trás dodávok pomoci na Ukrajinu. Čítaj ďalej
Ukrajinská armáda tvrdí, že v noci zasiahla chemický závod v ruskej Moskovskej oblasti. Čítaj ďalej