Rusko vyhlásilo pátranie po exporadcovi Zelenského kancelárie Arestovyčovi
Rusko vyhlásilo medzinárodné pátranie po bývalom poradcovi vedúceho kancelárie ukrajinského prezidenta Olexijovi Arestovyčovi. Podľa BBC nie je známy článok trestného zákona, na ktorého základe bolo po ňom vyhlásené pátranie.
V Rusku je však zaradený do zoznamu extrémistov a teroristov.
Na Ukrajine sa Arestovyč po rozpútaní vojny Ruskom dostal do povedomia širokej verejnosti vďaka svojim každodenným strímom, v ktorých sa snažil upokojovať Ukrajincov a prinášať im aj pozitívne správy.
V polovici januára tohto roku Arestovyč odišiel zo spomínaného postu poradcu "na voľnej nohe". Stalo sa tak po jeho kontroverzných výrokoch o raketovom útoku na bytový dom v ukrajinskom meste Dnipro, pri ktorom prišlo o život najmenej 41 ľudí.
Arestovyč spočiatku tvrdil, že ruskú raketu Ch-22 vystrelenú na Dnipro zostrelila ukrajinská protivzdušná obrana. Týchto slov sa podľa Sky News rýchlo "chytila“ ruská propaganda, ktorá sa snažila tvrdiť, že bytovku v Dnipre zasiahla raketa ukrajinskej protivzdušnej obrany.
Až neskôr Arestovyč uviedol, že ukrajinské sily nedokážu zostreliť taký typ rakety, akú Rusko vystrelilo na Dnipro, a za svoje predchádzajúce vyhlásenie sa ospravedlnil, i keď časť viny pripísal svojej únave a svojmu sústavnému nasadeniu od vypuknutia vojny.
BBC pripomenula, že Arestovyč začal pracovať v kancelárii prezidenta Zelenského v prvý deň ruskej invázie na Ukrajinu, keď v Zelenského úrade vládla "- mierne povedané - nervozita a mimo kancelárie to bolo čosi blízko paniky".
V tejto situácii prezidentský tím potreboval človeka, ktorý by v mene vedenia krajiny z priestorov prezidentskej kancelárie sprostredkoval miliónom Ukrajincov jednoduché posolstvá, dodala BBC s tým, že tieto posolstvá začal prinášať Arestovyč.
Prinieslo mu to na Ukrajine veľkú popularitu: v prvých mesiacoch vojny sa jeho portrét objavil na plechovkách od piva, jeho meno znelo vo vojnových piesňach, jeho fotografia bola použitá v desiatkach, ak nie stovkách meme. Aj prieskumy verejnej mienky ukázali, že Arestovyč sa stal jedným z najdôveryhodnejších lídrov na Ukrajine.
Postupne však zredukoval počet svojich verejných vystúpení, pričom pravidelnejšie sa objavuje v nočných strímoch na kanáli Fejgin Live, kde spolu s ruským právnikom Markom Fejginom komentujú aktuálnu situáciu na frontoch, ale aj politické dianie na Ukrajine a týkajúce sa Ukrajiny.
Arestovyč podľa BBC svojho času pravdepodobne zohrával aj úlohu "informačnej zbrane" Kyjeva namierenej na nepriateľa: väčšinu svojich vysielaní vedie v ruštine a okrem iného sa v nich zameriava na správy z frontu.
Kritici Arestovyčovi okrem mnohých nepresností pri popise situácie na fronte vytýkajú aj neprimerané politické ambície.
V rozhovore s ukrajinským novinárom Dmitrijom Gordonom totiž nedávno nevylúčil, že za istých okolností by mohol kandidovať v ukrajinských prezidentských voľbách. (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Trumpova administratíva upovedomila Kongres o zámere povoliť Ukrajine nákup vojenského materiálu z USA. Čítaj ďalej
Sybiha označil dohodu o nerastných surovinách za dôležitý míľnik v partnerstve medzi Ukrajinou a USA. Čítaj ďalej
Trump očakáva, že dohoda o nerastoch s Ukrajinou môže USA priniesť príjmy vo výške viac ako 350 miliárd dolárov. Čítaj ďalej
Dve osoby prišli o život a ďalších päť utrpelo zranenia pri rozsiahlom ruskom dronovom útoku na mesto Odesa. Čítaj ďalej
Spojené štáty a Ukrajina podpísali dohodu o nerastných surovinách. Čítaj ďalej
V Moskve sa bude 20. septembra konať hudobná súťaž s názvom Intervízia, je ruským rivalom medzinárodnej Eurovízie. Čítaj ďalej
Ukrajinský rabín piesňou nabáda Trumpa bojovať v mene dobra a pomôcť Ukrajine dosiahnuť spravodlivý a trvalý mier.
EÚ podľa Kallasovej pripravuje plán B na zachovanie sankcií Rusku v prípade, že USA upustia od mierových rokovaní. Čítaj ďalej