Napriek ruským hrozbám do Istanbulu doplávala druhá loď s ukrajinským obilím
Do Istanbulu doplávala druhá loď s nákladom ukrajinského obilia. Loď Aroyat vyplávala v piatok z ukrajinského prístavu Čornomorsk. Stalo sa tak napriek hrozbám Ruska.
Po júlovom odstúpení Ruska od dohôd, ktoré napriek vojne umožňovali vyvážať z čiernomorských prístavov ukrajinskú poľnohospodársku produkciu na svetový trh, vytvorila Ukrajina v Čiernom mori vlastný koridor pre prepravu obilia.
Nákladné lode Resilient Africa a Aroyat, plávajúce sa pod vlajkou Palau, zakotvili v Čornomorsku predminulú sobotu a mali odplávať po naložení pšenice pre Afriku a Áziu. Resilient Africa z ukrajinského prístavu vyplávala v utorok s 3000 tonami pšenice na palube a už dorazila do prístavu v Istanbule. Aroyat sa plaví do prístavu v egyptskej Alexandrii s nákladom 17 600 ton pšenice, ako predtým uviedol ukrajinský vicepremiér Oleksandr Kubrakov.
Išlo o prvé dve plavidlá, ktoré do prístavov v Odeskej oblasti vplávali od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu bez toho, aby pri tom využili koridor ustanovený takzvanými obilnými dohodami. Rusko od dohôd tento rok v júli zhruba po roku odstúpilo a varovalo, že bude lode plávajúce do ukrajinských prístavov pokladať za vojenské ciele.
Kubrakov ohlásil, že ďalšie tri lode plávajú do ukrajinských prístavov koridorom zriadeným ukrajinským námorníctvom, aby vyviezli 127-tisíc ton poľnohospodárskych výrobkov a železnej rudy pre Čínu, Egypt a Španielsko.
Rusko a Ukrajina sú poľnohospodárske veľmoci, ktorých úroda je kľúčová pre potravinovú bezpečnosť vo svete. Vpád ruských vojsk do susednej krajiny a medzinárodné sankcie proti Rusku destabilizovali zásobovanie a svetový trh. (ČTK)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Donald Trump sa chystá zaviesť clá voči krajinám, ktoré kupujú ruskú ropu - Číne, Brazílii a Indii, povedal americký senátor. Čítaj ďalej
Spojené kráľovstvo a Nemecko chcú poskytnúť Ukrajine ďalšie systémy protivzdušnej obrany. Čítaj ďalej
Ukrajinské dronové útoky na Rusko spôsobili chaos na dôležitých letiskách v Moskve. Čítaj ďalej
EÚ by mala ukončiť dovoz ruskej ocele. Ruský podiel v Európe je totiž vyšší ako pred vojnou, tvrdí europoslanec Martin Hojsík. Čítaj ďalej
Francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Noël Barrot pricestoval na návštevu Kyjeva. Čítaj ďalej
Ruský útok na Kyjev neprežil najmenej jeden človek, zasiahnutý bol aj vchod do jednej zo staníc kyjevského metra. Čítaj ďalej
Rusko je ochotné rokovať s Ukrajinou, ale trvá na svojich cieľoch, povedal hovorca Kremľa Peskov. Čítaj ďalej
Obranný koncern Saab hlási rast tržieb, očakáva ďalší boom vďaka vyšším výdavkom NATO. Čítaj ďalej