Agenta nemeckej tajnej služby obvinili zo špionáže pre Rusko
Zamestnanec nemeckej Spolkovej spravodajskej služby a jeho známy boli obvinení z vlastizrady, a to pre údajné odovzdanie tajných dokumentov Rusku, oznámila nemecká spolková prokuratúra.
Zamestnanec Spolkovej spravodajskej služby (BND) identifikovaný v súlade s nemeckými pravidlami o ochrane osobných údajov len ako Carsten L. bol zadržaný ešte v decembri minulého roka v Berlíne a odvtedy je vo väzbe. Druhý podozrivý, nemecký podnikateľ Arthur E., bol zadržaný 22. januára na letisku v Mníchove, kam priletel zo Spojených štátov.
BND už v čase prvého zadržania uviedla, že do prípadu okamžite zapojila prokuratúru po tom, ako jej interné vyšetrovanie potvrdilo možný prípad vlastizrady.
Spolková prokuratúra v piatok informovala, že Carsten L. sa s Arthurom E. poznal prinajmenšom od mája 2021, pričom druhý zmienený muž bol v kontakte aj s istým podnikateľom z Ruska, ktorý mal väzby na ruskú Federálnu bezpečnostnú službu (FSB).
Všetci traja sa údajne stretli v septembri 2022, pričom plánovali, ako získajú citlivé informácie BND pre FSB. Carsten L. následne v septembri a októbri získal – buď na svojom pracovisku v Berlíne alebo pri Mníchove – deväť tajných dokumentov BND.
Materiály odovzdal Arthurovi E., ktorý si ich odfotografoval a zdigitalizované odviezol do Moskvy. Tam ich vytlačil a odovzdal ruským agentom.
Prokuratúra uviedla, že pri vyšetrovaní úzko spolupracovala jednak s BND, ako aj sa americkým Federálnym úradom pre vyšetrovanie (FBI). Prokuratúra tvrdí, že FSB zaplatila Carstenovi L. prinajmenšom 450 000 a Arthurovi E. 400 000 eur za ich služby.
Za vlastizradu im v súlade s nemeckými zákonmi hrozí trest odňatia slobody v rozmedzí piatich rokov až po doživotie. Podľa správ viacerých nemeckých médií Arthur E. s vyšetrovateľmi plne spolupracoval, zatiaľ čo Carsten L. sa k obvineniam nevyjadril.
Ruská FSB ich údajne požiadala o informácie o umiestnení amerických zariadení na odpaľovanie rakiet. Zaujímala sa aj o podrobnosti o nemeckých systémoch protivzdušnej obrany. Súdny proces s obvinenými bude zrejme neverejný, keďže prípad sa týka utajovaných skutočností. (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Vydieranie, ukrajinské víťazstvo, nádej a Európa mimo hry. Čo vieme o nerastnej dohode medzi USA a Ukrajinou.
(SME)Trumpova administratíva upovedomila Kongres o zámere povoliť Ukrajine nákup vojenského materiálu z USA. Čítaj ďalej
Sybiha označil dohodu o nerastných surovinách za dôležitý míľnik v partnerstve medzi Ukrajinou a USA. Čítaj ďalej
Trump očakáva, že dohoda o nerastoch s Ukrajinou môže USA priniesť príjmy vo výške viac ako 350 miliárd dolárov. Čítaj ďalej
Dve osoby prišli o život a ďalších päť utrpelo zranenia pri rozsiahlom ruskom dronovom útoku na mesto Odesa. Čítaj ďalej
Spojené štáty a Ukrajina podpísali dohodu o nerastných surovinách. Čítaj ďalej
V Moskve sa bude 20. septembra konať hudobná súťaž s názvom Intervízia, je ruským rivalom medzinárodnej Eurovízie. Čítaj ďalej
Ukrajinský rabín piesňou nabáda Trumpa bojovať v mene dobra a pomôcť Ukrajine dosiahnuť spravodlivý a trvalý mier.