SME
  1. SME Minúta
  2. Svet
  3. UNESCO zvažuje zaradiť pamiatky v Kyjeve a Ľvove na zoznam ohrozeného dedičstva
5. 9. 2023
|
20:53
|
Svet

UNESCO zvažuje zaradiť pamiatky v Kyjeve a Ľvove na zoznam ohrozeného dedičstva

Okolo pamätníka pred Katedrálou svätej Sofie v Kyjeve sú naukladané vrecia s pieskom, aby ho chránili pred možnými ruskými útokmi.
Zdroj TASR/AP

UNESCO zvažuje, že Katedrálny chrám sv. Sofie v Kyjeve a historické centrum západoukrajinského mesta Ľvov zaradí na zoznam svetového dedičstva v ohrození. Ohrozenie pre obe tieto lokality predstavuje pokračujúca ruská invázia.

Pre agentúru AFP to v utorok povedal riaditeľ centra UNESCO pre svetové dedičstvo Lazare Eloundou Assomo.

"Týmto lokalitám hrozí zničenie. Došlo k útokom na nárazníkové zóny okolo týchto lokalít a nevieme, čo sa stane v budúcnosti," vysvetlil Eloundou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dodal, že Výbor pre svetové dedičstvo, ktorý sa má stretnúť od 10. do 25. septembra v Rijáde, "pravdepodobne" a "na základe názoru odborníkov" prijme rozhodnutie, že dané lokality sú "preukázateľne ohrozené".

Na zozname ohrozených lokalít svetového dedičstva je už centrum juhoukrajinského prístavného mesta Odesa, kde bolo koncom júla pri útoku zničených niekoľko historických budov.

Ďalšiu historickú budovu ruské jednotky zbombardovali vo Ľvove začiatkom júla. Organizácia UNESCO vtedy upozornila, že šlo o prvý úder na oblasť chránenú Dohovorom o ochrane svetového kultúrneho a prírodného dedičstva a súčasne aj o prvý prípad porušenia tejto dohody Ruskom od jeho invázie na Ukrajinu.

Pripomenula tiež, že ide aj o porušenie Haagskeho dohovoru o ochrane kultúrnych statkov v čase ozbrojeného konfliktu z roku 1954.

Od 24. februára 2022, keď ruskí vojaci a bojová technika vstúpili na územie Ukrajiny a rozpútali tam vojnu, UNESCO eviduje škody na 270 kultúrnych pamiatkach na území Ukrajiny, uviedla AFP.

Spolu s kláštorom Kyjevsko-pečerská lavra je Chrám svätej Sofie v historickom centre Kyjeva "jednou z hlavných pamiatok reprezentujúcich architektúru a monumentálne umenie začiatku 11. storočia", uvádza UNESCO na svojej webovej stránke.

Na zozname svetového dedičstva UNESCO sú tieto objekty od roku 1990, zatiaľ čo historické centrum Ľvova naň bolo pridané v roku 1996. (TASR)

SkryťVypnúť reklamu

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine

06:53
Svet

Počas uplynulého dňa na Ukrajine podľa Kyjeva Rusko stratilo 1 060 vojakov. Čítaj ďalej

03:54
Svet

Rusko v noci podniklo vzdušné útoky na Kyjev, pri ktorých zahynula najmenej jedna osoba a 16 ďalších sa zranilo. Čítaj ďalej

21:23
Ekonomika

Európska komisia neuvažuje o možnosti vyplácať kompenzácie za ukončenie nákupov ruského plynu. Čítaj ďalej

19:57
Svet

Štáty EÚ rozhodli o predĺžení hospodárskych sankcií uvalených na Rusko po anexii Krymu a mesta Sevastopol. Čítaj ďalej

18:45
Svet

Dôvera Ukrajincov voči prezidentov Zelenskému podľa prieskumu klesla od mája o 11 percentuálnych bodov. Čítaj ďalej

18:14
Ekonomika
Dôležité

Maďarsko a Slovensko sa postavili proti plánu zakázať dovoz ruského plynu do Európskej únie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
(ČTK)
Premiér Fico a maďarský premiér Orbán.
Zdroj TASR/AP
17:12
Svet

Ukrajinský prezident Zelenskyj chce na summite G7 rokovať s Trumpom o nákupe nových zbraní. Čítaj ďalej

17:01
Domov

Ruské drony lietajú príliš vysoko na to, aby ešte boli v dostrele ukrajinských strelných zbraní, píše CNN. Čítaj ďalej

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Digitálne platby a poistenie pre bezstarostnú dovolenku
  2. Dizajn nového muralu v Košiciach nájdeš aj na oblečení.
  3. Ako premeniť 50 € mesačne na desiatky tisíc – VELTY portfóliá
  4. Egypt na maximum: Porovnali sme 4 obľúbené letoviská
  5. Čo by ste robili, keby ste zo dňa na deň prišli o prácu?
  6. Zaslúžený oddych. Luxus hotelov pre dospelých začína pokojom
  7. TV Markíza spustila prelomový digitálny projekt TN live
  8. Nenápadná, ale výnimočná: Slovenská tyčinka s rodinným príbehom
  1. Ako premeniť 50 € mesačne na desiatky tisíc – VELTY portfóliá
  2. Dizajn nového muralu v Košiciach nájdeš aj na oblečení.
  3. Čo by ste robili, keby ste zo dňa na deň prišli o prácu?
  4. Egypt na maximum: Porovnali sme 4 obľúbené letoviská
  5. Zaslúžený oddych. Luxus hotelov pre dospelých začína pokojom
  6. TIPOS spustil novú kampaň
  7. Až 37 % vodičov škodí motoru. Riešenie je prekvapivo ľahké
  8. TV Markíza spustila prelomový digitálny projekt TN live
  1. Zaslúžený oddych. Luxus hotelov pre dospelých začína pokojom 9 274
  2. Až 37 % vodičov škodí motoru. Riešenie je prekvapivo ľahké 8 241
  3. Nenápadná, ale výnimočná: Slovenská tyčinka s rodinným príbehom 7 121
  4. TV Markíza spustila prelomový digitálny projekt TN live 7 117
  5. Prvý vajcomat na Slovensku má najlacnejšie vajcia v Bratislave 7 042
  6. Taxík lacnejší ako MHD? Podľa šéfa HOPINu to nedáva zmysel 4 500
  7. EURO U21 2025: S kým, kde a kedy hráme zápasy? 3 925
  8. S. Moravčík: 30-dňová záruka vianočky? Ja by som ju nejedol 3 580
SkryťZatvoriť reklamu