Ukrajinské ministerstvo obrany zaplatilo za drony pochybnej kvality firme bývalého poslanca
Ukrajinské ministerstvo obrany zaplatilo za drony pochybnej kvality firme rodiny bývalého poslanca. Do stanoveného termínu dodala len jeden z 55 zazmluvnených strojov.
Zmluva na 55 bezpilotných systémov HAWK, ktorú v decembri 2022 rezort podpísal s firmou Ukrajinský letecký systém, bola v celkovej hodnote 807 miliónov hrivien, z toho 650 zaplatili vopred. Vyrobiť ich mali do polovice augusta.
Firmu vlastní manželka bývalého poslanca Boryslava Rozenblata obvineného za zneužívanie moci. Projekt bol podľa jeho slov jeho „duchovné dieťa“.
Spoločnosť organizovala výcvik pre pilotov na dané stroje ešte pred zmluvnou lehotou. Bihus.info komunikovala s účastníkmi a tí povedali, že tri štvrtiny pokusov o let s týmito dronmi boli neúspešné, pričom sa úspech dostavil až na konci cvičení. Rozenblat bol na cvičeniach prítomný tiež a tvrdil, že nedostatky do termínu opravia.
Deň pred termínom boli pripravené len štyri z 55 dronov a funkčný bol napokon len jeden. Výbor z ministerstva obrany preto odmietol drony prijať.
Spoločnosť sa ukázala ako nie veľmi spoľahlivý partner aj v minulosti. Systémy HAWK sú povolené na použitie v ozbrojených silách už od roku 2017 a niekoľko objednaných strojov bolo do vojny v skladoch, odkiaľ ich potom presunuli vzdušnými silám. Armáda podľa ministerstva však nehlásila negatíva.
Ministerstvo obrany s firmou po vypuknutí invázie podpísalo znova zmluvu, pričom argumentuje tým, že na rozkaz generálneho štábu. Drony však boli drahšie a ako sa ukázalo 650 miliónov hrivien zaplatilo vopred za netestované systémy. Niekdajší predstaviteľ ministerstva Oleksandr Lijev, ktorý podpísal zmluvu, sa vyjadril, že si bol istý, že kupujú tie isté systémy HAWK ako predtým, pričom všetky relevantné služby skontrolovali všetky aspekty kontraktu. Kosťantyn Požydajev, bývalý Rozenblatov partner, tvrdí, že dané drony nemajú nič spoločné so strojmi, ktoré firma vyrobila predtým.
Tiež tvrdí, že zmluva, za ktorej technickú stránku bol zodpovedný, obsahuje jeho podpisy a pečate, ktoré sú falošné, pretože v tom čase nebol na Ukrajine. Podľa neho to spravil Rozenblat, aby získal zmluvu s ministerstvom, a neskôr Požydajeva vyhodil z pozície riaditeľa.
Rozenblat sa v auguste vyjadril, že by v blízkej budúcnosti mohol odovzdať 30 systémov a niekoľko desiatok ďalších v nadchádzajúcich mesiacoch. Ministerstvo súhlasilo s odkladom termínu dodania na október.
Realizácia zmluvy je však ohrozená z dôvodu zadržania účtov spoločnosti v dôsledku trestného prípadu, ktorý vyšetruje ukrajinská bezpečnostná služba. Vyšetrovatelia predpokladajú, že vedenie firmy sa dohodlo s ministerstvom obrany, aby financie získalo uzavretím zmluvy za vyššie ceny. (SITA)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Dve osoby prišli o život a ďalších päť utrpelo zranenia pri rozsiahlom ruskom dronovom útoku na mesto Odesa. Čítaj ďalej
Spojené štáty a Ukrajina podpísali dohodu o nerastných surovinách. Čítaj ďalej
V Moskve sa bude 20. septembra konať hudobná súťaž s názvom Intervízia, je ruským rivalom medzinárodnej Eurovízie. Čítaj ďalej
Ukrajinský rabín piesňou nabáda Trumpa bojovať v mene dobra a pomôcť Ukrajine dosiahnuť spravodlivý a trvalý mier.
EÚ podľa Kallasovej pripravuje plán B na zachovanie sankcií Rusku v prípade, že USA upustia od mierových rokovaní. Čítaj ďalej
Estónsko dostalo šesť amerických salvových raketometov, ide o jeden z najväčších nákupov zbraní v krajine. Čítaj ďalej
USA sú pripravené ešte dnes podpísať dohodu s Ukrajinou o nerastnom bohatstve, tvrdí minister financií Bessent. Čítaj ďalej
V Kurskej oblasti sú podľa Putina stále malé skupiny ukrajinských vojakov ukrytých v pivniciach a skrýšach. Čítaj ďalej