Maďarská prezidentka rokovala so Zelenským a podporila mierové úsilie
Maďarská prezidentka Katalin Nováková v stredu v Kyjeve rokovala s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. Zúčastnila sa tiež na summite Krymskej platformy, kde vyjadrila podporu Maďarska v úsilí dosiahnuť mier.
Prezidentka označila rokovania so Zelenským za zmysluplné. Maďarsko sa podľa jej slov pripája do rokovaní o mierovom pláne, ktoré inicioval ukrajinský prezident. Krajiny takisto spolupracujú v oblasti prípadov detí postihnutých vojnou a usilujú sa dosiahnuť čo najskôr pokrok v spojitosti s právami menšín v Zakarpatskej oblasti na Ukrajine.
Nováková ďalej napísala, že vo svojom prejave na stredajšom summite Krymskej platformy privítala spoločné vyhlásenia členských krajín EÚ. "Ukrajina má právo vyhlásiť, že vojna sa začala na Kryme a mala by sa skončiť vrátením Krymu Kyjevu," uviedla.
"Zdôraznila som, že Maďarsko je odhodlané podporiť všetky iniciatívy zamerané na dosiahnutie mieru," priblížila. Maďarsko podľa nej dáva podporu mieru najavo prostredníctvom viacerých pomocných programov pre Ukrajinu. Patrí tam humanitárna pomoc a podpora v oblasti vzdelávania a výcviku.
"Venujem sa predovšetkým ochrane práv detí," zdôraznila ďalej Nováková. Dodala, že deti sú v čase konfliktu najviac zraniteľné, nesmú byť na strane porazených a nemôžu byť od svojich rodín odobrané silou. Pripomenula, že nie je len prezidentkou, ale aj matkou troch detí.
Nováková Zelenského návštevu Zakarpatskej oblasti označila za zmysluplnú. Pripomenula jeho vyjadrenie, že Zakarpatsko môže byť zdrojom možností v budúcnosti pri obnove Ukrajiny.
Zelenskyj sa Novákovej poďakoval za návštevu i účasť na treťom summite Krymskej platformy. Rokovali podľa jeho slov aj o možnom začlenení Ukrajiny do EÚ a NATO či možnostiach rozvoja vzájomných vzťahov.
Krymská platforma je medzinárodná diplomatická iniciatíva Kyjeva s cieľom hľadať cesty k obnoveniu ukrajinskej vlády nad anektovaným Krymom. Prvý summit platformy sa konal v auguste 2021. (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Vydieranie, ukrajinské víťazstvo, nádej a Európa mimo hry. Čo vieme o nerastnej dohode medzi USA a Ukrajinou.
(SME)Trumpova administratíva upovedomila Kongres o zámere povoliť Ukrajine nákup vojenského materiálu z USA. Čítaj ďalej
Sybiha označil dohodu o nerastných surovinách za dôležitý míľnik v partnerstve medzi Ukrajinou a USA. Čítaj ďalej
Trump očakáva, že dohoda o nerastoch s Ukrajinou môže USA priniesť príjmy vo výške viac ako 350 miliárd dolárov. Čítaj ďalej
Dve osoby prišli o život a ďalších päť utrpelo zranenia pri rozsiahlom ruskom dronovom útoku na mesto Odesa. Čítaj ďalej
Spojené štáty a Ukrajina podpísali dohodu o nerastných surovinách. Čítaj ďalej
V Moskve sa bude 20. septembra konať hudobná súťaž s názvom Intervízia, je ruským rivalom medzinárodnej Eurovízie. Čítaj ďalej
Ukrajinský rabín piesňou nabáda Trumpa bojovať v mene dobra a pomôcť Ukrajine dosiahnuť spravodlivý a trvalý mier.