Na urovnanie vzťahov s Ukrajinou treba podľa Morawieckeho exhumovať obete z Volyne
Na urovnanie vzťahov s Ukrajinou treba podľa Morawieckeho exhumovať obete z Volyne. Pri masakre počas druhej svetovej vojny prišlo o život približne 100-tisíc Poliakov.
Príslušníci Organizácie ukrajinských nacionalistov a Ukrajinskej povstaleckej armády v rokoch 1943 – 1944 zavraždili v historickej oblasti Volyň približne 100-tisíc Poliakov aj príslušníkov iných národností. Volyň pred druhou svetovou vojnou patrila Poľsku, teraz je však súčasťou ukrajinského územia.
Poľský Senát prijal v roku 2016 rezolúciu, v ktorej označil volynský masaker za genocídu.
"My Poliaci si nevydýchneme, kým nebudú objavené posledné ostatky obetí volynského masakru. Urovnanie vzťahov medzi Poľskom a Ukrajinou sa neuskutoční bez uctenia si ich pamiatky," povedal Morawiecki, keď vo Varšave položil kvety k pamätníku poľských obetí genocídy spáchanej ukrajinskými nacionalistami.
Dodal, že v pamätníku sa nachádza zem z tisícok poľských dedín, ktorá je "skropená krvou 100.000 našich spoluobčanov, obyvateľov Druhej poľskej republiky v rokoch 1942 – 1947". Dodal, že mnohé z obetí neprišli o život "vinou štátneho aparátu, ale rukou obyčajných ľudí, často vlastných susedov". Obete genocídy boli podľa Morawieckeho zavraždené mimoriadne krutým spôsobom – "sekerami, vidlami, pílami, motykami alebo boli upálení zaživa".
Poľský premiér zároveň pripomenul, že vojnu v súčasnosti zažívajú obyvatelia Ukrajiny. Vyzdvihol aj ukrajinských vojakov, ktorí podľa jeho slov "zomierajú za slobodu a suverenitu Ukrajiny, ale aj za bezpečnosť Európy a Poľska".
"Neprejde deň, že by na Ukrajine nezomreli pri náletoch či raketových útokoch ženy a deti. Preto aj naši ukrajinskí susedia a spojenci lepšie chápu, aké dôležité je pre nás nájsť všetky obete a kresťansky ich pochovať, dať im kríž, zapáliť sviečku a pomodliť sa," podotkol Morawiecki v súvislosti s volynským masakrom. (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Sybiha označil dohodu o nerastných surovinách za dôležitý míľnik v partnerstve medzi Ukrajinou a USA. Čítaj ďalej
Trump očakáva, že dohoda o nerastoch s Ukrajinou môže USA priniesť príjmy vo výške viac ako 350 miliárd dolárov. Čítaj ďalej
Dve osoby prišli o život a ďalších päť utrpelo zranenia pri rozsiahlom ruskom dronovom útoku na mesto Odesa. Čítaj ďalej
Spojené štáty a Ukrajina podpísali dohodu o nerastných surovinách. Čítaj ďalej
V Moskve sa bude 20. septembra konať hudobná súťaž s názvom Intervízia, je ruským rivalom medzinárodnej Eurovízie. Čítaj ďalej
Ukrajinský rabín piesňou nabáda Trumpa bojovať v mene dobra a pomôcť Ukrajine dosiahnuť spravodlivý a trvalý mier.
EÚ podľa Kallasovej pripravuje plán B na zachovanie sankcií Rusku v prípade, že USA upustia od mierových rokovaní. Čítaj ďalej
Estónsko dostalo šesť amerických salvových raketometov, ide o jeden z najväčších nákupov zbraní v krajine. Čítaj ďalej