Maltskí aktivisti odsúdili prepracovanú reformu interrupcií
Maltskí aktivisti odsúdili prepracovanú reformu interrupcií. Zmeny podľa nich ohrozia život ešte väčšieho počtu žien. Ostrovný štát v Stredozemnom mori je jediným členom Európskej únie, kde sú interrupcie protizákonné za každých okolností.
Prísnosť zákona sa ukázala vlani v mimoriadne medializovanom prípade. Labouristická vláda premiéra Roberta Abelu následne predložila návrh zákona, ktorý by umožnil lekárom urobiť interrupciu pri vážnom ohrození zdravia matky.
Vtedy tento návrh zákona vyvolal pouličné protesty a silnú kritiku katolíckej cirkvi a hlavnej opozičnej strany - obe boli dôrazne proti interrupciám. Argumentovali, že znenie zákona je príliš hmlisté.
Teraz - sedem mesiacov po prvom zverejnení návrhu zákona a následnom schválení v parlamente - minister zdravotníctva Chris Fearne odhalil zmeny, ktoré zrejme kritikov uspokoja. Prepracovaný návrh zákona ujasňuje, že tehotenstvo môže byť ukončené pri ohrození života matky.
Ak ohrozenie nie je bezprostredné, rozhodnutie o interrupcii musí urobiť tím troch lekárov.
Návrh zákona tiež stanovuje, že interrupcia sa môže vykonať, iba ak plod nie je životaschopný (nemôže žiť mimo maternice) a ak sa vyčerpali všetky ostatné prípustné lekárske postupy.
Miriam Sciberrasová, výkonná šéfka protiinterrupčnej nadácie Life Network Foundation, vyhlásila, že tieto zmeny sú "veľkou úľavou".
"Sme pro-life národ, ceníme si každý život - matky, ktorá si zaslúži našu najväčšiu ochranu, predovšetkým v ťažkostiach, a aj nenarodeného dieťaťa, ktoré sme dnes zachránili vďaka tejto novej podobe zákona," povedala.
Nezisková organizácia Lekári za voľbu (Doctors for Choice), ktorá pomáha ženám pokúšajúcim sa o interrupciu, odsúdila zmeny ako "krok späť".
"Vláda zmenila návrh zákona, ktorý mohol chrániť zdravie ženy, na zákon, ktorý môže pripraviť ženy o život," uviedla organizácia na sociálnych sieťach.
"Ženám teraz bude musieť hroziť smrť, aby mali nárok na prerušenie tehotenstva, a budú musieť čakať na troch špecialistov, aby zákrok schválili. Táto podmienka doteraz v zákone nebola a môže znamenať, že bude viesť k situácii, ktorá bude ešte horšia než terajší stav," napísali Lekári za voľbu. (TASR)
Ďalšie príspevky z rubriky: Svet
Sýria po ozbrojených potýčkach nasadila svoje bezpečnostné sily neďaleko metropoly Damask.
(TASR)Izrael žiada pomoc pri hasení požiarov okolo Jeruzalema, v dôsledku silného vetra a vysokých teplôt sa rýchlo šíria.
(TASR)Holandsko počas júlového samitu NATO zavedie bezletovú zónu nad mestom a ďalšie bezpečnostné opatrenia.
(TASR)Rusko je ochotné rokovať s USA o Záporožskej jadrovej elektrárni, tvrdí riaditeľ ruskej štátnej korporácie Rosastom. Čítaj ďalej
Hudba, ktorá nehovorí, kedy sa máme báť. V horore Hriešnici je však hlavnou postavou.
(SME)Švédskeho novinára odsúdili v Turecku za urážku prezidenta Erdogana na podmienečný trest v trvaní 11 mesiacov.
(TASR)Zelenskyj počas súkromného rozhovoru s Trumpom vo Vatikáne údajne povedal, že Krym za ruský neuzná, píše Axios. Čítaj ďalej
Nový švajčiarsky zákon o zákaze činnosti Hamasu nadobudne účinnosť 15. mája.
(TASR)