Poľský prezident Duda navrhuje zmeniť zákon o posudzovaní ruského vplyvu
Poľský prezident Duda navrhuje zmeniť zákon o posudzovaní ruského vplyvu, ktorý kritizuje opozícia alebo poľskí ústavní právnici a výhrady k nemu má aj Európska komisia či Spojené štáty.
Duda normu o zriadení komisie, ktorá má vyšetrovať vplyvy Ruska v rokoch 2007 až 2002, začiatkom týždňa podpísal, zároveň ale povedal, že ho pošle na posúdenie Ústavnému súdu.
"Pripravil som novelizáciu zákona..., ktorá upravuje alebo mení tie otázky, ktoré budí najväčšie kontroverzie," povedal Duda.
Komisia by mala mať právomoc ľuďom, u ktorých dôjde k záveru, že konali pod ruským vplyvom, na desať rokov zamedziť v možnosti získať bezpečnostnú previerku alebo zakázať prácu v pozíciách s zodpovednosťou za verejné prostriedky.
Tým by ich fakticky diskvalifikovala z verejných funkcií. Členov komisie má vyberať parlament, v ktorom majú teraz väčšinu konzervatívna strana Právo a spravodlivosť a jeho slabší vládny spojenec.
Poľský prezident nanovo navrhuje, aby v komisii nezasadali poslanci, ale odborníci, píše portál gazeta.pl. Ďalšia zmena sa týka spôsobu odvolania proti rozhodnutiu, ku ktorému komisia dospeje.
Podľa Dudu by o tom mali rozhodovať všeobecné, a nie správne súdy. Navrhuje tiež, aby z nej vypadol zákaz výkonu verejnej funkcie, a chce ho nahradiť formuláciou, že "človek, u ktorého sa zistilo, že konal pod ruským vplyvom, nie je zárukou, že bude riadne vykonávať verejný úrad".
Duda zároveň povedal, že "komisia pre posúdenie ruského vplyvu mala vzniknúť skôr a musí čo najskôr začať pracovať". Je presvedčený, že bude fungovať ako nástroj na to, aby Rusko svoj vplyv v Poľsku nešírilo.
Vládnuca národno-konzervatívna strana Právo a spravodlivosť hovorí, že liberálna opozičná Občianska platforma dovolila, aby sa Poľsko stalo nebezpečne závislým od ruských fosílnych palív v čase vlády PO v rokoch 2007 až 2015. To podľa PiS vyvoláva otázky, či boli členovia PO pod nadvládou Moskvy.
PO tejto kritike odmieta a opozícia zákon prekrstila na "lex Tusk" s využitím latinského termínu pre "zákon". Podľa nich je totiž cieľom zákona odstaviť predsedu PO a bývalého premiéra a predsedu Európskej rady Donalda Tuska z politickej scény pred parlamentnými voľbami plánovanými na tohtoročnú jeseň. (ČTK)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Vydieranie, ukrajinské víťazstvo, nádej a Európa mimo hry. Čo vieme o nerastnej dohode medzi USA a Ukrajinou.
(SME)Trumpova administratíva upovedomila Kongres o zámere povoliť Ukrajine nákup vojenského materiálu z USA. Čítaj ďalej
Sybiha označil dohodu o nerastných surovinách za dôležitý míľnik v partnerstve medzi Ukrajinou a USA. Čítaj ďalej
Trump očakáva, že dohoda o nerastoch s Ukrajinou môže USA priniesť príjmy vo výške viac ako 350 miliárd dolárov. Čítaj ďalej
Dve osoby prišli o život a ďalších päť utrpelo zranenia pri rozsiahlom ruskom dronovom útoku na mesto Odesa. Čítaj ďalej
Spojené štáty a Ukrajina podpísali dohodu o nerastných surovinách. Čítaj ďalej
V Moskve sa bude 20. septembra konať hudobná súťaž s názvom Intervízia, je ruským rivalom medzinárodnej Eurovízie. Čítaj ďalej
Ukrajinský rabín piesňou nabáda Trumpa bojovať v mene dobra a pomôcť Ukrajine dosiahnuť spravodlivý a trvalý mier.