Rusko podľa Londýna rieši, či posilniť svoju obranu alebo pozície na Ukrajine
Ruské vedenie musí naliehavo riešiť dilemu, či posilniť vlastnú obranu v regiónoch susediacich s Ukrajinou alebo upevniť pozície na fronte. V súvislosti s útokmi partizánskych skupín v Rusku to uvádza britská vojenská rozviedka.
Tá pripomína, že diverzné skupiny sa o prelomenie hranice z Ukrajiny pokúsili dvakrát za posledných desať dní. Vo štvrtok sa ich podľa všetkého ruskej armáde a silám ministerstva vnútra podarilo zastaviť rýchlejšie ako minulý týždeň v pondelok.
Britskí vojenskí spravodajcovia však podotýkajú, že sám rezort obrany v Moskve informoval, že na ruskom území nasadil rôznu vojenskú techniku, vrátane útočných vrtuľníkov a raketometu TOS-1A, ktorý je vyzbrojený termobarickými raketovými hlavicami. "Ruské velenie teraz čelí naliehavej dileme, či posilniť obranu v regiónoch pri hraniciach s Ukrajinou alebo upevniť bojové línie na okupovanej Ukrajine," poznamenala britská vojenská rozviedka.

Minulý týždeň sa Belgorodská oblasť stala dejiskom ozbrojených stretov, ktoré podľa ruských úradov vyvolal vpád ukrajinských "sabotážnych skupín". Podľa Kyjeva aj médií do oblasti prenikli Rusi z oddielov Légie Sloboda Rusku a Ruského dobrovoľníckeho zboru bojujúcich na strane Ukrajiny. Neskôr sa stiahli.
Vo štvrtok sa podľa analytikov z amerického Inštitútu pre výskum vojny podarilo členov LSR lokalizovať neďaleko Novej Tavolžanky asi 3,5 kilometra od hranice medzi oboma štátmi. Inštitút konštatoval, že na ruské územie prenikajú len malé skupiny a hovorí v tejto súvislosti o výbojoch. Ide o útočné operácie malého rozsahu, pri ktorých vojaci rýchlo preniknú na územie nepriateľa s cieľom získať informácie, narušiť sily protivníka alebo zničiť jeho infraštruktúru.
Takéto výboje končia plánovaným stiahnutím z úzko definovanej oblasti a ich cieľom nie je dané územie dlhodobo ovládnuť.
Ruské ministerstvo obrany však tieto výboje označuje za pokusy o "inváziu" do Ruska a úrady z prihraničných oblastí evakuovali stovky detí. Hovorca prezidenta Putina povedal, že jeho šéf je o dianí v Belgorodskej oblasti neustále informovaný. Kremeľ sa podľa inštitútu tieto obmedzené výpady snaží využiť vo svojej propagande s cieľom presvedčiť Rusov o tom, že vojna na Ukrajine je pre ich krajinu existenčnou otázkou. Ruské vedenie tiež chce získať podporu verejnosti pre zdĺhavý konflikt.
(ČTK)Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Vydieranie, ukrajinské víťazstvo, nádej a Európa mimo hry. Čo vieme o nerastnej dohode medzi USA a Ukrajinou.
(SME)Trumpova administratíva upovedomila Kongres o zámere povoliť Ukrajine nákup vojenského materiálu z USA. Čítaj ďalej
Sybiha označil dohodu o nerastných surovinách za dôležitý míľnik v partnerstve medzi Ukrajinou a USA. Čítaj ďalej
Trump očakáva, že dohoda o nerastoch s Ukrajinou môže USA priniesť príjmy vo výške viac ako 350 miliárd dolárov. Čítaj ďalej
Dve osoby prišli o život a ďalších päť utrpelo zranenia pri rozsiahlom ruskom dronovom útoku na mesto Odesa. Čítaj ďalej
Spojené štáty a Ukrajina podpísali dohodu o nerastných surovinách. Čítaj ďalej
V Moskve sa bude 20. septembra konať hudobná súťaž s názvom Intervízia, je ruským rivalom medzinárodnej Eurovízie. Čítaj ďalej
Ukrajinský rabín piesňou nabáda Trumpa bojovať v mene dobra a pomôcť Ukrajine dosiahnuť spravodlivý a trvalý mier.