Ukrajina chce prehĺbiť kanál na Dunaji, aby rozšírila trasy na vývoz obilia
Ukrajina chce prehĺbiť kanál na Dunaji, aby rozšírila trasy na vývoz obilia, povedal námestník ukrajinského ministra pre infraštruktúru Vaskov. Rumunsko vyjadrilo obavy, že tento zásah ohrozí voľne žijúce živočíchy v danej oblasti.
Ukrajina už zvýšila hĺbku tohto dunajského kanála z 3,9 metra na 6,5 metra a v ďalšej fáze sa počíta až so 7,2-metrovou hĺbkou. Podobnú hĺbku má aj rumunský kanál Sulina, ktorý spája ukrajinské a rumunské prístavy na Dunaji s Čiernym morom.
Tieto zmeny by pomohli zvýšiť množstvo vyvezených obilnín cez ukrajinské riečne prístavy. Ako povedal Vaskov, súčasná hĺbka kanála Bystre síce umožňuje lodiam kotvenie v prístavoch na Dunaji, avšak stále nie je postačujúca pre lode s nákladom, ktoré musia použiť hlbší rumunský kanál.
Vaskov uviedol, že v tejto veci plánuje v blízkej dobe viesť rokovania s predstaviteľmi Európskej únie.
Rumunsko vyjadrilo obavy, že akékoľvek práce na vodnej trase vedúcej cez spoločne využívanú deltu Dunaja by mohli ohroziť voľne žijúce živočíchy v tejto oblasti, ktorá je zaradená na zoznam Svetového dedičstva UNESCO. Bukurešť sa tiež obáva, že by mohlo dôjsť k porušeniu medzinárodných environmentálnych zmlúv.
Reuters približuje, že štvrtina ukrajinských poľnohospodárskych plodín sa v súčasnosti vyváža cez jej prístavy na Dunaji. Cez čiernomorské prístavy sa exportuje polovica plodín a ďalšia štvrtina sa vyváža cez ukrajinskú západnú pozemnú hranicu.
Tlak na hľadanie alternatívnych exportných trás stúpol v súvislosti s ruskou ofenzívou po tom, čo Moskva zablokovala tradičnú trasu cez Čierne more.
Čiernomorská obilná iniciatíva (tzv. obilná dohoda) medzi Ruskom a Ukrajinou, ktorú pomohli vlani v júli sprostredkovať Turecko a OSN, síce umožňuje vývoz časti obilnín aj cez Čierne more, avšak veľké množstvo sa vyváža cez Európu. (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Slovensko podľa Fica nikdy nepodporí plán Európskej komisie v dodávkach plynu, uviedol to v liste von der Leyenovej.
(ČTK)Europol a Eurojust rozložili proruskú hackerskú skupinu, obviňujú ju z tisícok útokov proti Ukrajine a jej spojencom. Čítaj ďalej
EÚ opätovne neprijala 18. balík sankcií proti Rusku, Slovensko ho naďalej vetuje.
(ČTK)Pokiaľ Slovensko nebude odoberať ruský plyn, tak od roku 2028 bude mať trojnásobné ceny energií, vyhlásil Danko. Čítaj ďalej
Západnú časť Ukrajiny by mohli chrániť lietadlá NATO, hovorí pre SME aktivistka Orobec, ktorá lobuje za SkyShield.
(SME)Hnutie Slovensko kritizuje informovanie polície o zadržanom Ukrajincovi. Čítaj ďalej
Maďarsko žiada, aby Európska únia zaradila ukrajinských veliteľov na sankčný zoznam. Čítaj ďalej
Europol a Eurojust zasiahli proti hackerskej skupine známej ako NoName057 napojenej na Rusko. Čítaj ďalej