Podľa bieloruskej opozície sa Minsk podieľal na deportáciách detí z Ukrajiny
Bieloruská vláda sa údajne podieľala na nezákonnej deportácii detí z Ruskom okupovaných území na Ukrajine, uvádzajú lídri bieloruskej opozície žijúci v exile v predbežnej správe.
Správu vypracovala skupina politických oponentov režimu prezidenta Alexandra Lukašenka nazývajúca sa Národná protikrízová správa (NAU). Do tzv. rekreačných táborov či sanatórií na území Bieloruska podľa nej už bolo prevezených 2150 ukrajinských detí vrátane sirôt vo veku od 6 do 15 rokov.
Tieto presuny boli podľa opozície nezákonné a v rozpore so Ženevskými dohovormi a štatútom Medzinárodného trestného súdu (ICC). Deti boli údajne autobusmi prevezené do Ruska a odtiaľ vlakom do Bieloruska.
"Lukašenko osobne nariadil presuny sirôt do Bieloruska," uvádza sa v správe, ktorá bieloruského prezidenta obviňuje z vojnových zločinov.
Lukašenkova kancelária sa k správe nevyjadrila. Na žiadosť Reuters o komentár bezprostredne nereagovala ani ukrajinská prokuratúra. Kyjev však vlani informoval, že došlo k prípadom nútených deportácií Ukrajincov do Ruska aj Bieloruska.
Yulia Ioffeová, odborníčka na práva detí z University College London (UCL), tvrdí, že ak by sa najnovšie obvinenia potvrdili, Bielorusko by "s veľkou pravdepodobnosťou" porušilo Dohovor o právach dieťaťa.
"Konanie Bieloruska môže predstavovať v súlade s Rímskym štatútom Medzinárodného trestného súdu aj zločin proti ľudskosti, a to deportáciu ako násilný presun obyvateľstva, za predpokladu, že existujú dostatočné dôkazy o tom, že násilné presuny sú rozsiahle či systematické," uviedla Ioffeová.
Bielorusko podľa nej v žiadnom prípade nemožno považovať za neutrálnu krajinu, do ktorej by mohli byť deti legálne premiestnené, keďže nič nenasvedčuje tomu, že by Ukrajina dala na takéto evakuácie súhlas.
Ukrajina tvrdí, že od začiatku invázie 24. februára 2022 bolo do Ruska z Ukrajiny nezákonne prevezených 20-tisíc detí a niektoré z nich boli dané na adopciu.
Za nútené deportácie detí z okupovaných častí Ukrajiny vydal Medzinárodný trestný súd (ICC) v marci zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina a ruskú ombudsmanku pre práva detí Mariju Ľvovovú-Belovovú. (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Sybiha označil dohodu o nerastných surovinách za dôležitý míľnik v partnerstve medzi Ukrajinou a USA. Čítaj ďalej
Trump očakáva, že dohoda o nerastoch s Ukrajinou môže USA priniesť príjmy vo výške viac ako 350 miliárd dolárov. Čítaj ďalej
Dve osoby prišli o život a ďalších päť utrpelo zranenia pri rozsiahlom ruskom dronovom útoku na mesto Odesa. Čítaj ďalej
Spojené štáty a Ukrajina podpísali dohodu o nerastných surovinách. Čítaj ďalej
V Moskve sa bude 20. septembra konať hudobná súťaž s názvom Intervízia, je ruským rivalom medzinárodnej Eurovízie. Čítaj ďalej
Ukrajinský rabín piesňou nabáda Trumpa bojovať v mene dobra a pomôcť Ukrajine dosiahnuť spravodlivý a trvalý mier.
EÚ podľa Kallasovej pripravuje plán B na zachovanie sankcií Rusku v prípade, že USA upustia od mierových rokovaní. Čítaj ďalej
Estónsko dostalo šesť amerických salvových raketometov, ide o jeden z najväčších nákupov zbraní v krajine. Čítaj ďalej