Kyjev pokračuje v integračných reformách aj počas vojny, tvrdí slovenská diplomatka
Ukrajina nezačína v integrácii do EÚ od nuly, nachádza sa niekde v strede cesty, uviedla budúca veľvyslankyňa EÚ na Ukrajine Katarína Mathernová s tým, Kyjev nadväzuje na kroky z posledných ôsmich rokov.
Slovenská diplomatka Mathernová, zástupkyňa generálneho riaditeľa Európskej komisie pre susedskú politiku a rokovania o rozšírení (DG NEAR), bola v apríli vymenovaná za budúcu šéfku Delegácie EÚ na Ukrajine. Funkcie by sa mala ujať v priebehu jesene a podľa vlastných slov bude dozerať aj na integračný proces.
Verí pri tom, že sa podarí otvoriť prístupové rokovania s Ukrajinou už tento rok.
"Toto je pre mňa výzva, lebo som bola súčasťou rôznych fáz prístupových rokovaní Slovenska. To je skúsenosť, s ktorou sa dá podeliť. Posledných osem rokov som pracovala s Ukrajincami na ich reformách, mnohé z nich urobili. Nezačínajú od nuly, začínajú niekde v strede cesty," uviedla.
Ako diplomatka EÚ vidí svoji úlohu v poskytovaní podpory, ale aj kritiky, ak v niečom Ukrajinci spomalia.
"Je neuveriteľné koľko reformných krokov urobili za posledný polrok. Napriek tomu, že sú vo vojne. Podarili sa im veci, na ktoré sme si nemysleli, že budú mať kapacitu počas vojny," uviedla Mathernová.
Podľa nej sa Ukrajina pokúša dokončiť súdnu reformu, pričom prijala aj mnohé kroky na boj s korupciou či legislatívne zmeny týkajúce sa budovania štátnych inštitúcií.
"Všetko sa im samozrejme nepodarilo. Je pred nimi ešte dlhá cesta a myslím si, že je veľmi dôležité, aby sa pripravili na rekonštrukciu krajiny po vojne," odkázala.
EÚ podľa nej dokáže v tomto smere pomôcť nielen materiálne a finančne, ale aj s prípravou projektov na verejné obstarávanie a s implementáciou a monitorovaním projektov.
"Takisto už teraz treba postaviť veľmi jasné pravidlá a procesy na to, aby akékoľvek peniaze, ktoré prídu po vojne na Ukrajinu, boli spravované transparentne a efektívne," povedala Mathernová s tým, že v tejto oblasti budú zohrávať kľúčovú úlohu ukrajinská občianska spoločnosť a nezávislé médiá. (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Vydieranie, ukrajinské víťazstvo, nádej a Európa mimo hry. Čo vieme o nerastnej dohode medzi USA a Ukrajinou.
(SME)Trumpova administratíva upovedomila Kongres o zámere povoliť Ukrajine nákup vojenského materiálu z USA. Čítaj ďalej
Sybiha označil dohodu o nerastných surovinách za dôležitý míľnik v partnerstve medzi Ukrajinou a USA. Čítaj ďalej
Trump očakáva, že dohoda o nerastoch s Ukrajinou môže USA priniesť príjmy vo výške viac ako 350 miliárd dolárov. Čítaj ďalej
Dve osoby prišli o život a ďalších päť utrpelo zranenia pri rozsiahlom ruskom dronovom útoku na mesto Odesa. Čítaj ďalej
Spojené štáty a Ukrajina podpísali dohodu o nerastných surovinách. Čítaj ďalej
V Moskve sa bude 20. septembra konať hudobná súťaž s názvom Intervízia, je ruským rivalom medzinárodnej Eurovízie. Čítaj ďalej
Ukrajinský rabín piesňou nabáda Trumpa bojovať v mene dobra a pomôcť Ukrajine dosiahnuť spravodlivý a trvalý mier.