Ruská vláda zvažuje zníženie dotácií rafinériám
Ruská vláda zvažuje zníženie dotácií štátnym rafinériám, keďže hľadá spôsoby, ako obmedziť svoje výdavky počas nákladnej vojny na Ukrajine. Uviedli to zdroje oboznámené s touto záležitosťou.
Vlani ruský štát minul 2,17 bilióna rubľov ( 24,13 miliardy eur) na kompenzácie pre rafinérie, aby im vyrovnal rozdiel medzi základnou cenou domácich palív a ich teoretickou hodnotou pri exporte do Európy. Vyplýva to z údajov ministerstva financií. Tie ukázali, že v 1. štvrťroku 2023 dostali rafinérie viac ako 253 miliárd rubľov.
Ale vzhľadom na to, že druhý rok vojny na Ukrajine zaťažuje ruský rozpočet, vláda v Moskve sa teraz snaží zvýšiť základnú cenu benzínu a nafty v dotačných vzorcoch až o 50 percent, uviedli dvaja ľudia oboznámení s touto záležitosťou, ktorí nechceli byť menovaní, pretože diskusie sú súkromné.
To by viedlo k zníženiu budúcich dotácií alebo by to mohlo dokonca viesť k situácii, keď by rafinérie museli platiť do rozpočtu, ak by základná cena paliva prekročila hodnotu európskeho vývozu.
Žiadne rozhodnutie zatiaľ nepadlo, povedal jeden zo zdrojov. Ak by bol návrh realizovaný, pohltil by zisky ruských ropných spoločností, pretože vláda uviedla, že jej cieľom je udržať domáci rast cien palív v rámci inflácie, takže náklady nebude možné okamžite preniesť na spotrebiteľov.
Ruské ministerstvá financií a energetiky nereagovali na žiadosti o komentár.
Ruské verejné financie sa prudko zhoršili, odkedy Kremeľ začal vojnu na Ukrajine. Výdavky na obranu spolu so súvisiacou kategóriou národnej bezpečnosti sú teraz v pomere k rozpočtu na druhom mieste za sociálnymi programami vlády.
Národný ropný a plynárenský priemysel je pre Kremeľ kľúčovým zdrojom daňových príjmov, no zasiahli ho západné cenové stropy a dovozné obmedzenia. Podľa údajov ministerstva financií v marci klesli príspevky priemyslu do rozpočtu oproti predchádzajúcemu roku o viac ako 40 percent na 688,2 miliardy rubľov.
Vláda prišla s ďalšími riešeniami na doplnenie štátnej kasy vrátane jednorazovej neočakávanej dane z príjmu právnických osôb a tzv. výstupných poplatkov pre zahraničné spoločnosti, ktoré plánujú odísť z ruského trhu. (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Dve osoby prišli o život a ďalších päť utrpelo zranenia pri rozsiahlom ruskom dronovom útoku na mesto Odesa. Čítaj ďalej
Spojené štáty a Ukrajina podpísali dohodu o nerastných surovinách. Čítaj ďalej
V Moskve sa bude 20. septembra konať hudobná súťaž s názvom Intervízia, je ruským rivalom medzinárodnej Eurovízie. Čítaj ďalej
Ukrajinský rabín piesňou nabáda Trumpa bojovať v mene dobra a pomôcť Ukrajine dosiahnuť spravodlivý a trvalý mier.
EÚ podľa Kallasovej pripravuje plán B na zachovanie sankcií Rusku v prípade, že USA upustia od mierových rokovaní. Čítaj ďalej
Estónsko dostalo šesť amerických salvových raketometov, ide o jeden z najväčších nákupov zbraní v krajine. Čítaj ďalej
USA sú pripravené ešte dnes podpísať dohodu s Ukrajinou o nerastnom bohatstve, tvrdí minister financií Bessent. Čítaj ďalej
V Kurskej oblasti sú podľa Putina stále malé skupiny ukrajinských vojakov ukrytých v pivniciach a skrýšach. Čítaj ďalej