Európski premiéri vyzvali sociálne siete na boj s dezinformáciami. Pripojil sa aj Heger
Šéfovia vlád ôsmich európskych krajín, vrátane premiéra Hegera, vyzvali najväčšie sociálne siete na efektívnejší boj s dezinformáciami. Premiéri varujú pred ich využívaním na vyvolávanie nepokojov a šírenia propagandy.
Otvorený list podpísali predsedovia vlád Slovenska, Česka Poľska, Ukrajiny, Moldavska, Estónska, Lotyšska a Litvy. Upozornili na to, že sociálne médiá sa stali v demokratických krajinách "virtuálnym bojiskom", ktoré využívajú nepriateľské mocnosti na dezinformačné kampane. Majú podľa nich za cieľ destabilizovať a oslabiť demokratické krajiny.
Oslabenie demokracie

Na čele informačnej vojny sa podľa premiérov ocitlo po začiatku vojny na Ukrajine napríklad Moldavsko. "Útoky sú však vedené aj na všetky naše krajiny, pretože aj keď sa priame ciele líšia, konečné ciele informačnej vojny sú univerzálne," stojí v liste.
Informácie majú krajiny destabilizovať, oslabiť ich demokratické zriadenie, zmariť vstup Moldavska a Ukrajiny do Európskej únie či oslabiť podporu Ukrajiny čeliacej ruskej agresii, mienia politici.
Sociálne siete by nemali podľa premiérov napríklad prijímať platby od osôb, na ktoré sú uvalené sankcie kvôli ich konaniu namierenému proti demokracii a ľudským právam. "Návrhy algoritmov by mali pri propagácii obsahu uprednostňovať presnosť a pravdivosť pred zapojením. Musí byť rovnako transparentnejší, "napísali.
Moderovanie obsahu aj umelá inteligencia
Platformy by tiež podľa predsedov vlád mali vyčleniť dostatočné personálne a finančné zdroje, aby mohli efektívne reagovať na "výzvy spojené s moderovaním obsahu". Na mysli majú predovšetkým nenávistné prejavy, pri ktorých nemusia stačiť algoritmy, ale je rozhodujúca ľudská kontrola.

Spoločnosti by sa tiež mali zaoberať hrozbou, ktorú znamenajú fotografie a dezinformácie vytvorené umelou inteligenciou. Takéto fotografie a texty by mali byť jasne označené, aby bolo možné ich rozpoznať, doplnili signatári listu.
K týmto riešeniam je podľa premiérov potrebný globálny prístup k regulácii sociálnych sietí, ale aj samoregulácie zo strany veľkých firiem. "Vzhľadom na celosvetovú dominanciu obmedzeného počtu hráčov sa táto potreba stáva ešte naliehavejšou," napísali. Vyzvali aj na širšiu spoluprácu s vládami, občianskou spoločnosťou, odborníkmi, akademikmi, nezávislými médiami a subjektmi, ktoré sa zaoberajú preverovaním faktov. (ČTK)
Ďalšie príspevky z rubriky: Svet
Hasičom sa po 11 dňoch podarilo uhasiť lesný požiar v Biebrzanskom národnom parku na severovýchode Poľska.
(TASR)Ukrajinský rabín piesňou nabáda Trumpa bojovať v mene dobra a pomôcť Ukrajine dosiahnuť spravodlivý a trvalý mier.
Bielorusko udelí amnestiu tisícom väzňov. Ľudskoprávni aktivisti tvrdia, že tí politickí medzi nimi nebudú.
(TASR)EÚ podľa Kallasovej pripravuje plán B na zachovanie sankcií Rusku v prípade, že USA upustia od mierových rokovaní. Čítaj ďalej
Páchateľa útoku v mešite vo Francúzsku vydajú z Talianska do polovice mája, muž sa po úteku sám prihlásil na polícii.
(TASR)Česko podpíše s juhokórejskou spoločnosťou zmluvu o výstavbe dvoch blokov jadrovej elektrárne Dukovany.
(TASR)India na viac než tri týždne uzatvorila svoj vzdušný priestor pre pakistanské letecké spoločnosti.
(TASR)Estónsko dostalo šesť amerických salvových raketometov, ide o jeden z najväčších nákupov zbraní v krajine. Čítaj ďalej