Biden požaduje tvrdší postup voči manažérom skrachovaných bánk
Americký prezident Joe Biden požaduje tvrdší postup voči manažérom skrachovaných bánk. Týmto spôsobom by sa podľa neho posilnila ich zodpovednosť.
Odobratie odmien, zákaz činnosti
Biden v piatok vyzval Kongres, aby umožnil regulačným orgánom ukladať prísnejšie tresty vedúcim pracovníkom skrachovaných bánk, pričom by mohli napríklad požadovať vrátenie odmien. Takisto by sa mal zjednodušiť zákaz ich činnosti v odvetví.
Biden chce, aby federálna agentúra pre poistenie vkladov FDIC mohla vymáhať vrátenie odmien, vyplatených vysokým manažérom väčšieho okruhu bánk v prípade ich krachu a znížila sa hranica, pri ktorej im môže FDIC uložiť pokutu a zakázať im pracovať v inej banke.
Aj tresty za nedbanlivosť
Bidenova požiadavka je reakciou na krachy bánk Silicon Valley Bank a Signature Bank, ktoré spôsobili turbulencie v globálnom bankovom sektore.
"Nikto nie je nad zákonom, posilnenie zodpovednosti je dôležitým odstrašujúcim prostriedkom, ktorý v budúcnosti zabráni zlému riadeniu," uviedol Biden.
"Kongres musí konať, aby zaviedol prísnejšie tresty pre vrcholových manažérov bánk, ktorých zlé riadenie prispelo ku krachu ich inštitúcií," dodal americký prezident.
V súčasnosti môže FDIC odobrať odmeny len šéfom najväčších bánk v krajine a ďalšie tresty pre vedúcich pracovníkov vyžadujú "bezohľadnosť" alebo konanie s "úmyselným alebo trvalým nezáujmom" o zdravie ich banky.
Biden však chce, aby Kongres umožnil FDIC ukladať tresty za "nedbanlivosť" vedúcich pracovníkov.
Kongres sa už začal zaoberať aktuálnym kolapsom bánk a jeho následkov.
Konzultácie s Buffettom
S vysokými predstaviteľmi administratívy prezidenta bol v posledných dňoch v kontakte Warren Buffett, legendárny investor a šéf Berkshire Hathaway.
Podľa zdrojov oboznámených so záležitosťou prebehlo v uplynulom období viacero rozhovorov medzi Bidenovým tímom a Buffettom, ktorých hlavnou témou bola jeho potenciálna investícia do regionálnych bánk.
Šéf Berkshire Hathaway však takisto Bidenovmu tímu poskytol rady a usmernenia, ako riešiť súčasné turbulencie v bankovom sektore.
Nie je to prvýkrát, čo Buffett prichádza na pomoc bankám, ktoré sa ocitli v kríze. Okrem finančnej sily môže k obnoveniu dôvery prispieť aj jeho status kultového investora.
Bank of America získala v roku 2011 od Buffetta kapitálovú injekciu potom, ako jej akcie prudko klesli v dôsledku strát spojených s rizikovými hypotékami.
Buffett tiež v roku 2008 poskytol 5 miliárd USD (4,7 miliardy eur) banke Goldman Sachs Group, ktorá sa ocitla v problémoch po páde Lehman Brothers. (TASR)
Ďalšie príspevky z rubriky: Domov
Medzinárodné študentské divadlo, beh lesmi aj ochutnávka vín. Pripravili sme tipy na podujatia v Bratislave.
(The Slovak Spectator)Nemocnica vo Vajnoroch je podľa PS na úrovni vzdušného zámku. Problémom je podľa nich aj výstavba cez rezort obrany.
(TASR)Ruskú opernú divu Netrebko čakali pred SND protestujúci s fotkami zničených ukrajinských miest.
Všetky tri zdravotné poisťovne potvrdili, že rokovania s asociáciou nemocníc o financovaní budú pokračovať.
(TASR)Nová hra Expedition 33 môže byť najväčším prekvapením roka. Spája emotívny príbeh s prepracovaným vizuálom.
(Closer)Odvolanie riaditeľa Fondu na podporu umenia predstavuje podľa Jaurovej obrovský krok cez červenú čiaru.
(TASR)Začal sa protest Netreba nám Netrebko pred Slovenským národným divadlom proti koncertu ruskej opernej divy.
(SME, SITA)Šimkovičovej nominanti odvolali šéfa fondu Špotáka. Odmietol konať v rozpore so zákonom.
(SME)