SME
Sobota, 25. marec, 2023 | Meniny má Marián
  1. SME Minúta
  2. Svet
  3. Správy o deportáciách ukrajinských detí sa objavili už vlani na jar
18. 3. 2023
|
09:40
|
Svet

Správy o deportáciách ukrajinských detí sa objavili už vlani na jar

Ľudia sledujú na veľkoplošnej obrazovke, ako rozpráva ruský prezident Vladimir Putin počas prejavu pri príležitosti podpisu zmluvy o pričlenení štyroch okupovaných oblastí Ukrajiny k Rusku.
Zdroj TASR/AP

Správy o násilnom deportovaní detí z Ruskom okupovaných území, sa prvýkrát objavili vlani na jar. ICC v tejto súvislosti vydal zatykač na Vladimira Putina a prezidentskú komisárku pre práva detí Mariju Ľvovovú-Belovovú.

Rusko takéto deportácie prezentovalo ako humanitárnu misiu na záchranu ukrajinských detí pred vojnou. Ukrajina však Moskvu obvinila z genocídy a jej kroky označila za vojnové zločiny.

Medzi údajne unesenými sú deti odobraté z ukrajinských štátnych inštitúcií v okupovaných oblastiach, ako aj deti, ktorých rodičia poslali do "letných táborov" riadených Ruskom - a nikdy sa už z nich nevrátili, ako aj deti, ktorých rodičov zatkli ruské okupačné úrady a tie, ktoré v dôsledku bojov osireli, pripomína denník Guardian.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prevažná väčšina ukrajinských detí unesených Ruskom je z okupovaných území južnej a východnej Ukrajiny: Chersonskej, Charkovskej, Záporožskej, Doneckej, Luhanskej a Mykolajivskej oblasti, spresňuje Guardian.

Siroty kvôli Rusku

Rusko sa priznalo k zadržiavaniu najmenej 1400 ukrajinských detí, ktoré označilo za siroty; hoci uviedlo, že najmenej 2000 detí prišlo na územie Ruska bez sprievodu. Niekoľko stoviek ďalších ukrajinských detí zostáva v Rusku po tom, čo sa zúčastnili "prevýchovných" táborov s vedomím svojich rodičov, už sa však z nich nevrátili.

Od začiatku vojenskej invázie vo februári minulého roka si ruské rodiny adoptovali najmenej 400 ukrajinských sirôt, uvádza ukrajinské regionálne stredisko pre ľudské práva. K tomuto počtu dospelo na základe vyhlásení ruského štátu. Moskva uviedla, že na adopciu čaká ďalších 1000 takýchto detí.

Samotná komisárka pre práva detí Ľvovová-Belovová si podľa vlastných tvrdení "adoptovala" 15-ročné dieťa zo zničeného ukrajinského prístavného mesta Mariupol, píše denník.

Množstvo z týchto detí však majú žijúcich príbuzných, ktorí ich často zúfalo hľadajú. Zhruba 90 percent ukrajinských detí, ktoré v čase invázie žili v štátnej starostlivosti, boli "sociálne siroty" - mali príbuzných, tí sa však o nich nedokázali postarať.

Moskva neuvádza mená sirôt ani podrobnosti o tom, odkiaľ sú alebo kde žijú v Rusku, čo sťažuje ukrajinským a medzinárodným orgánom ich identifikáciu a sledovanie ich pohybu. V niektorých prípadoch sa príbuzným podarilo identifikovať takéto deti na videách zverejnených ruskými štátnymi médiami a začali vyvíjať úsilie na ich návrat. Zdokumentované sú aj prípady, keď deti po úteku z bojov na Ukrajine v evakuačných autobusoch do Ruska skončili v ruskej štátnej starostlivosti, ako aj deti, ktoré boli oddelené od rodičov v ruských filtračných táboroch.

Ruské tábory

Najmenej šesťtisíc ukrajinských detí na okupovaných územiach Ukrajiny sa zúčastnilo letných táborov dotovaných Ruskom, pričom niekoľko stoviek z nich sa nevrátilo späť k svojim rodinám, píše ďalej Guardian.

Tieto tábory, ktoré štúdia americkej Yalovej univerzity označila za "prevýchovné", boli úradmi na okupovaných územiach Ukrajiny prezentované ako spôsob, ako si deti môžu oddýchnuť od vojny. Od začiatku invázie boli deti od veku štyroch mesiacov, ktoré žili na okupovaných územiach, prevezené do 43 táboroch v Rusku vrátane Moskvou anektovaného ukrajinského polostrova Krym a Sibíri s cieľom "proruského vlasteneckého a vojenského vzdelávania", vyplýva zo správy humanitárneho výskumného laboratória Yalovej univerzity.

Niektorým rodičom sa podarilo získať späť svoje deti po absolvovaní dlhej cesty z Ukrajiny cez Poľsko a Pobaltie až do južného Ruska. Videá z novembra minulého roka, ktoré zverejnili oblastné ruské okupačné úrady, však ukázali, že v takýchto táboroch stále žili stovky detí, uzatvára Guardian. (TASR)

SkryťVypnúť reklamu

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine

16:22
Svet

Čína zatiaľ neposkytla Ruska zbrane, tvrdí americký prezident Biden. „Neznamená to, že to nebude, ale ešte nie,“ dodal Biden počas spoločnej tlačovej konferencie s kanadským premiérom Trudeauom. Čítaj ďalej

15:35
Svet

Turecký prezident Erdogan sa telefonicky poďakoval ruskému prezidentovi Putinovi za "pozitívny prístup k obilnej dohode". Obaja prezidenti podľa kancelárie hovorili aj o krokoch zameraných na zlepšenie vzťahov ich krajín, ale i o situácii na Ukrajine. Čítaj ďalej

15:26
Svet

Rusko omilostilo vyše päťtisíc odsúdených, ktorí sa nechali naverbovať do služieb žoldnierskej Wagnerovej skupiny a na základe kontraktu bojovali spoločne s ruskou armádou na Ukrajine. Zakladateľ skupiny Prigožin tvrdí, že trestanci po bojovom angažmáne majú nízku mieru recidívy. (ČTK)

14:25
Svet
Dôležité

Ukrajina zatiaľ nemôže spustiť protiofenzívu, vyhlásil ukrajinský prezident Zelenskyj s tým, že nemajú dostatok zbraní, vojenského vybavenia a munície. Čítaj ďalej

Ukrajinskí vojaci nesú muníciu do húfnic pri Bachmute.
Zdroj TASR/AP
14:10
Svet

Niekoľko dní pred explóziami boli v oblasti plynovodov Nord Stream ruské vojenské lode. Tvrdí to nemecký portál t-online, podľa ktorého mala skupina lodí potrebné vybavenie na inštaláciu výbušných zariadení. Čítaj ďalej

13:17
Svet
Dôležité

Dánsko chce vyzdvihnúť z morského dna objekt, ktorý nedávno lokalizovali v blízkosti potrubia. Experti vyhodnotili, že nepredstavuje bezpečnostné riziko. Rusko dostalo ponuku podieľať sa na jeho vyzdvihnutí. (TASR)

12:48
Svet

Ukrajinským obrancom sa darí stabilizovať situáciu pri Bachmute, tvrdí náčelník generálneho štábu ukrajinskej armády Valerij Zalužnyj. Označil ju však za naďalej zložitú. Zo všetkých úsekov frontu je práve tu podľa Zalužného najzložitejšia. Čítaj ďalej

09:44
Svet

Ruský informačný priestor reaguje so značným znepokojením na správy o spomalení ruských operácií a možnej protiofenzíve zo strany ukrajinských ozbrojených síl. V najnovšej aktualizácii to naznačujú analytici z Inštitútu pre štúdium vojny. Čítaj ďalej

Inzercia - Tlačové správy

  1. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve
  2. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá
  3. Prvá banka spustila pravidelné investovanie do ETF fondov
  4. Dostupný elektromobil podľa Volkswagenu? Privítajte ID.2all!
  5. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz
  6. Developer ITB pomáha naplniť túžbu po vlastnom bývaní
  7. Ako môžu elektromobily znížiť náklady vašej firmy?
  8. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife
  1. Sodastream sa mení
  2. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve
  3. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá
  4. Marec, poberaj sa, starec - do dôchodku na úrovni
  5. Už 110 rokov súčasťou každej domácnosti. ALPA oslavuje jubileum
  6. Lekárka z Ameriky: Kvalita medicíny v Šaci na mňa zapôsobila
  7. Výšku finančných darov zvolili zákazníci Tesca vo Zvolene
  8. Najväčší súboj obnovených pamiatok prebieha online
  1. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz 8 359
  2. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve 4 546
  3. Čím je Azúrové pobrežie tak príťažlivé? Zistíte po pár chvíľach 4 268
  4. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife 4 236
  5. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá 4 013
  6. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť 3 802
  7. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 2 688
  8. V malej obci na Kysuciach vyučujú s modernými technológiami 2 559
SkryťZatvoriť reklamu