Tisíce Sýrčanov si pripomenuli výročie povstania proti Asadovmu režimu
Tisíce Sýrčanov si na povstalcami ovládanom severozápade krajiny pripomenuli 12. výročie začiatku prodemokratických protestov. Zároveň odmietli akúkoľvek "normalizáciu" vzťahov zahraničia s vládou v Damask.
Brutálne potlačenie protestov v roku 2011, ktoré boli súčasťou "arabskej jar", spustilo v Sýrii občiansku vojnu. Vyžiadala si vyše 500-tisíc životov a milióny ľudí vyhnala z domovov.
V meste Idlib mávali demonštranti revolučnými vlajkami a držali pútače s heslami "Ľudia žiadajú pád režimu" či "Sloboda a dôstojnosť pre všetkých Sýrčanov".
Okolie mesta je poslednou veľkou baštou povstalcov, ktorí bojujú proti silám sýrskeho prezidenta Bašára Asada podporovaného Ruskom.
"Prišli sme si pripomenúť výročie revolúcie, túto silnú spomienku v srdci každého slobodného Sýrčana," povedal pre AFP 27-ročný protestujúci Abú Šáhid a dodal: "Sme hrdí na deň, keď sa nám podarilo prelomiť bariéru strachu a demonštrovať proti zločineckému režimu."
V povstalcami ovládaných oblastiach na severe a severozápade Sýrie žijú vyše štyri milióny ľudí. Najmenej polovica z nich sem bola presídlená z ostatných častí Sýrie.
Asad sa v stredu stretol v Moskve s prezidentom Vladimirom Putinom, ktorého vojenská pomoc sýrskemu režimu od roku 2015 zmenila priebeh občianskej vojny. Moskva chce pomôcť pri riešení diplomatického sporu medzi Sýriou a Tureckom, ktoré svoje vzájomné vzťahy čoskoro po vypuknutí vojny prerušili.
Damask aj Ankara vnímajú kurdské skupiny na severe Sýrie ako spoločného "nepriateľa". Ankara ich označuje za "teroristov", ale Washington kurdské zoskupenia podporuje.
Podľa expertov sa Damask pokúša vymaniť z medzinárodnej izolácie a používa na to aj ničivé zemetrasenie zo 6. februára, pri ktorom v Sýrii zahynulo takmer 6 000 ľudí. Asadovej vláde už pomoc ponúklo niekoľko arabských lídrov.
Demonštranti v Idlibe sú proti akýmkoľvek krokom na normalizáciu vzťahov Damasku s krajinami v tomto regióne. "Keby aj všetky štáty sveta normalizovali vzťahy s týmto režimom, my budeme pokračovať a pokračovať bude aj revolúcia," povedala pre AFP 38-ročná Salma Sajfová.
"Som proti kompromisu so zločineckým režimom," povedal ďalší protestujúci Alí Hadždž Sulajmán. "Ako sa môžem zmieriť s niekým, kto je dôvodom toho, že som na vozíčku?" dodal. (TASR)
Ďalšie príspevky z rubriky: Svet
Rusko plánuje posilniť svoje ekonomické a obchodné vzťahy s Dominikánskou republikou. Čítaj ďalej
Vláda Konžskej demokratickej republiky (KDR) vyzvala v stredu Senát, hornú komoru parlamentu KDR, aby bývalému prezidentovi Josephovi Kabilovi odobral imunitu a vydal ho na trestné stíhanie. Čítaj ďalej
Spojené štáty a Ukrajina podpísali dohodu o nerastných surovinách. Čítaj ďalej
Spojené štáty a Ukrajina podpísali dohodu o nerastných surovinách. Čítaj ďalej
Trump pohrozil žalobou renomovanému denníku New York Times. Prezident je presvedčený, že noviny o ňom klamali.
(TASR)V Moskve sa bude 20. septembra konať hudobná súťaž s názvom Intervízia, je ruským rivalom medzinárodnej Eurovízie. Čítaj ďalej
Hasičom sa po 11 dňoch podarilo uhasiť lesný požiar v Biebrzanskom národnom parku na severovýchode Poľska.
(TASR)Ukrajinský rabín piesňou nabáda Trumpa bojovať v mene dobra a pomôcť Ukrajine dosiahnuť spravodlivý a trvalý mier.