Európa zažíva druhú najteplejšiu zimu v histórii meraní
Európa v súčasnosti zažíva druhú najteplejšiu zimu v histórii meraní. Tohtoročný február bol piatym najteplejším na svete v histórii meraní, oznámila agentúra Európskej únie pre monitorovanie atmosféry a klimatických zmien Copernicus.
Služba, ktorá využíva vysoký počet nameraných údajov zo satelitov, lodí, lietadiel a meteorologických staníc po celom svete, oznámila, že väčšina Európy zaznamenala nadpriemerné teploty vzduchu, najmä severné Nórsko a Švédsko a Špicberky.
"Nadpriemerné teploty sa vyskytli na východe Spojených štátov, v severnom Rusku a v Pakistane a Indii," uviedol Copernicus.
Podpriemerné teploty boli naproti tomu zaznamenané na Pyrenejskom polostrove, v Turecku, na západe Spojených štátov, v Kanade, na severovýchode Ruska a v severnej Austrálii.

Ľad na Antarktíde sa zmenšuje
Rozloha morského ľadu v Antarktíde minulý mesiac dosiahla najnižšiu februárovú hodnotu v súbore satelitných dát, a to 34 percent pod priemerom. To je výrazne pod hodnotou predchádzajúceho rekordu z februára 2017.
V Arktíde bola rozloha morského ľadu štyri percentá pod priemerom, čo ju radí na druhú najnižšiu hodnotu za február v zázname satelitných dát, spoločne s februárom 2016 a 2017. Najviac podpriemerné koncentrácie morského ľadu v Arktíde boli v Barentsovom mori a na Špicberkách.
"Naše najnovšie údaje ukazujú, že antarktický morský ľad dosiahol najnižší rozsah za 45 rokov satelitných záznamov. Tento nízky stav morského ľadu môže mať významné dôsledky pre stabilitu antarktických ľadových šelfov a v konečnom dôsledku aj pre globálne zvyšovanie hladiny morí. Polárne ľadové čiapky sú citlivým indikátorom klimatickej krízy a je dôležité pozorne sledovať zmeny, ku ktorým tu dochádza," uviedla zástupkyňa riaditeľa únijnej služby Samantha Burgessová.
Vlaňajšie leto bolo v Európe doteraz najteplejšie
Služba Copernicus, ktorú z poverenia Európskej komisie prevádzkuje Európske centrum pre strednodobé predpovede počasia, pravidelne vydáva mesačné klimatické bulletiny.
V nich informuje o pozorovaných zmenách globálnej teploty vzduchu pri povrchu, pokrytí morí ľadom a hydrologických premenných. Všetky uvedené zistenia sú založené na počítačových analýzach.

V januári služba oznámila, že celoročný priemer európskych teplôt bol vlani druhý najvyšší v histórii záznamov a predčil ho len rok 2020. Vlaňajšie leto bolo v Európe doteraz najteplejšie a sprevádzali ho mimoriadne dlhé a intenzívne vlny horúčav na západe a severe kontinentu. V celosvetovom meradle sa rok 2022 zaradil na piate miesto.
Vo februári služba oznámila, že Európa tento rok zažila tretí najteplejší január v histórii meraní. Najnižšie januárové hodnoty navyše dosiahol aj rozsah antarktického morského ľadu. (ČTK)
Ďalšie príspevky z rubriky: Svet
Dve osoby prišli o život a ďalších päť utrpelo zranenia pri rozsiahlom ruskom dronovom útoku na mesto Odesa. Čítaj ďalej
Talianska vláda chce, aby rodičia schvaľovali deťom účasť na hodinách sexuálnej výchovy.
(TASR)Vláda Konžskej demokratickej republiky vyzvala Senát, aby vydal exprezidenta Kabilu na trestné stíhanie.
(TASR)Spojené štáty a Ukrajina podpísali dohodu o nerastných surovinách. Čítaj ďalej
Trump pohrozil žalobou renomovanému denníku New York Times. Prezident je presvedčený, že noviny o ňom klamali.
(TASR)V Moskve sa bude 20. septembra konať hudobná súťaž s názvom Intervízia, je ruským rivalom medzinárodnej Eurovízie. Čítaj ďalej
Hasičom sa po 11 dňoch podarilo uhasiť lesný požiar v Biebrzanskom národnom parku na severovýchode Poľska.
(TASR)Ukrajinský rabín piesňou nabáda Trumpa bojovať v mene dobra a pomôcť Ukrajine dosiahnuť spravodlivý a trvalý mier.