OSN vyzýva na presídlenie sýrskych utečencov postihnutých zemetrasením v Turecku
OSN vyzvala štáty sveta na urýchlené prijímanie sýrskych utečencov zo zemetrasením postihnutých oblastí v Turecku. Upozornila pritom, že utečenci zo Sýrie znovu čelia traume zo straty domova a vysídlenia.
Zemetrasenie s magnitúdou 7,8, ktoré postihlo Turecko a v menšej mieste aj Sýriu 6. februára, pripravilo o život viac ako 45.000 ľudí v Turecku a tisíce ďalších v susednej Sýrii. Zničené boli státisíce budov, pripomenula vo svojej správe agentúra AFP.
Turecko už takmer 12 rokov hostí približne 3,5 milióna utečencov, ktorí ušli pred občianskou vojnou v Sýrii.
Zemetrasenie z februára podľa odhadov postihlo asi deväť miliónov ľudí, z ktorých viac ako 1,7 milióna sú práve utečenci.
"Mnohí utečenci, ktorí utiekli do Turecka, aby tam našli bezpečie a ochranu, teraz opäť čelia traume zo straty a vysídlenia - prišli o svoje domovy a živobytie," uviedli v spoločnom vyhlásení Medzinárodná organizácia OSN pre migráciu a Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR).
"S cieľom pomôcť ochrániť najviac ohrozených utečencov a zmierniť tlak na miestne komunity, ktoré sú samy tiež postihnuté touto humanitárnou katastrofou, UNHCR vyzýva štáty, aby urýchlili procesy presídľovania a odchodov," povedal šéf UNHCR Filippo Grandi.
Dodal, že by to bol "hmatateľný prejav solidarity a zdieľania zodpovednosti", ktorý v konečnom dôsledku povedie k okamžitým riešeniam: zmení život utečencom, ktorí sa po zemetrasení stali ešte zraniteľnejšími.
OSN vydala túto výzvu v čase, keď do Madridu dorazilo 89 sýrskych utečencov z Turecka.
Šéf Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM) António Vitorino sa poďakoval Španielsku za tento krok a vyjadril nádej, že jeho príklad budú nasledovať aj ďalšie štáty. (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Zemetrasenie v Turecku
Dva roky po ničivom zemetrasení v Turecku mnohí žijú v provizórnych podmienkach, rekonštrukcie zaostávajú.
(TASR)Na 865 rokov väzenia odsúdili muža zodpovedného za stavbu budovy, ktorá sa zrútila počas zemetrasenia v Turecku.
(TASR)Európska únia poskytne Turecku finančnú pomoc vo výške 400 miliónov eur na obnovu krajiny po vlaňajších zemetraseniach.
(TASR)Takmer rok po dvoch zemetraseniach v Turecku je stále nezvestných prinajmenšom 145 ľudí vrátane 38 detí.
(TASR)V Turecku sa začal prvý veľký súdny proces súvisiaci s výstavbou budov, ktoré sa zrútili počas dvoch mohutných zemetrasení vo februári 2023. Otrasy si vyžiadali viac ako 50-tisíc obetí.
(TASR)Kritiku na sociálnych sieťach a v niektorých médiách vyvolal volebný plagát usmievajúceho sa tureckého prezidenta v meste Adiyaman. Organizátori Erdoganovej kampane ho totiž zavesili na budovu vedľa trosiek hotela, kde začiatkom februára zomrelo 65 ľudí.
(ČTK)Počet mŕtvych po zemetrasení v Turecku prekročil 50-tisíc, oznámili to turecké úrady. V Sýrii zomrelo podľa odhadov najmenej šesťtisíc ľudí. Podľa prezidenta Erdogana zemetrasenie spôsobilo v Turecku škody za viac ako sto miliárd dolárov. (ČTK)
V Turecku po ničivom zemetrasení vzrástol predaj anduliek či kanárikov, mnohí ľudia veria, že tieto vtáky dokážu spoznať blížiace sa zemetrasenia. Otrasy zeme si na juhovýchode krajiny vyžiadali okolo 48-tisíc obetí. (ČTK)